Юрій Одарченко: Що буде з ОТГ у 2020 році, коли їх переведуть на повне самофінансування

Реформа об’єднання територіальних громад триває.

На жаль, через бездарні дії уряду більшість громад замість обіцяних переваг не отримує нічого, крім великої кількості проблем. Навіть ті громади, які отримали економічне зростання отримують їх не завдяки об’єднанню, а через штучне дотування таких громад. Що станеться, коли, як обіцяє уряд, з 2020 року дотації припиняться – не відомо.

Проте минулого тижня вкотре намагалися ошукати громаду – цього разу Нової Маячки. Селище Нова Маячка – колишній районний центр, самодостатнє село із серйозною економічною базою. Минулого тижня відбулися збори громади, на яких біли присутні понад 500 мешканців селища. Тема – погодження приєднання Нової Маячки до Ювілейнинської ОТГ. На зустріч поїхали представники обласної організації «ВО «Батьківщина» – прослідити, щоб людей не обманули і вони прийняли рішення із врахуванням всіх обставин.

Що здивувало найбільше – людям знову не пояснили, які будуть наслідки від приєднання. Всі виступаючі розповідали про те, що «не об’єднуватися не можна – закон забороняє» (!), «хто не об’єднається до 2020 – то все» (що «все» – не пояснювали) і «як об’єднаємося – все стане добре» (за чий рахунок – відповіді немає).

Але, чомусь, ніхто не розказав мешканцям про те, що:

– центр громади буде за 50 кілометрів від їх населеного пункту;

– більшість у раді громади мають інші громади, а не вони. Тобто їх не маленьким бюджетом будуть розпоряджатися не вони, а депутати він інших рад;

– до 2020 року вони не зможуть брати участь у виборах селищного голови, оскільки він вже обраний і при приєднанні перевибори не проводяться.

Чомусь багато розповідали про те, що «як об’єднаємося – будемо самі все вирішувати». Але ж якщо в Новій Маячці ради не буде – хто буде вирішувати? На ці питання відповіді ніхто не дав.

Ще цікавішим було почути про те, що Нова Маячка зможе розпоряджатися своєю землею – по-перше, розпоряджатися буде рада (якої в селищі не буде), а по друге: законопроект, внесений «Батьківщиною» і прийнятий у першому читанні надає право розпоряджатися землями всім населеним пунктам, і не важливо – об’єднаним чи ні.

Представники «Батьківщини» взяли слово і протягом трьох хвилин всі вищезазначені застереження пояснили. Результат голосування: із близько 500 присутніх лише 87 проголосували «ЗА». Таким чином громада визначилася: Нова Маячка залишається селищем із своїм місцевим самоврядуванням, бюджетом, лікарнею і школою.

Наостанок зазначу: у деяких випадках об’єднання громад спрацьовує. Особливо на західній Україні, де дійсно є села, які знаходяться одне від одного на відстані 100-200 метрів (або взагалі давно стали єдиним цілим). Але для Херсонської області всі ці утворення є штучними.

Дійсно, відбувається певний економічний ріст громад, що об’єдналися – але лише завдяки штучним діям уряду. Об’єднані громади отримують 60% податку на прибуток. Якщо ці гроші віддавати і не об’єднаним громадам – то і в них все буде добре. Якщо дотації давати всім громадам – то всім буде однаково добре.

І ніхто не попереджає людей, що з 2020 року ОТГ будуть на повному самофінансуванні – і самі повинні будуть шукати гроші на школи, лікарні та амбулаторії.

Владі Порошенка залишилося жити 1 рік. Через рік все закінчиться. І проект об’єднання громад так само. «Батьківщина» забезпечить рівні права для всіх населених пунктів – кожен отримає і бюджетні повноваження, і право розпоряджатися землями, і можливість вирішувати питання місцевого значення без вказівок із центру. Але ті, що зараз об’єднаються – навряд чи зможуть відновити своє місцеве самоврядування.

Тому існує одна єдина порада – почекайте з об’єднаннями. Порошенко вже ніколи не буде Президентом України – можливо, не варто знищувати своє село на догоду його плану?

Юрій Одарченко, народний депутат від «Батьківщини», Facebook, 13 лютого 2018р.

Календар новин

Останні новини

Фото дня

Відео дня

Пряма мова