Григорій Немиря анонсував створення моніторингової групи з дотримання прав внутрішніх переселенців

Сьогодні в рамках розширеного виїзного засідання Комітету ВРУ з прав людини заступник Голови партії «Батьківщина», голова Комітету Григорій Немиря та народний депутат від «Батьківщини» Олексій Рябчин відвідали місця тимчасового поселення внутрішньо переміщених осіб у місті Святогірськ.

«До війни на Донбасі в Україні не було такого явища, як внутрішньо переміщені особи. Спочатку влада закривала очі на це питання, потім розпочалися дії для законодавчого та виконавчого врегулювання у цій сфері. Але досі уряд називає вас «проблемою», – наголосив голова парламентського комітету Григорій Немиря під час спілкування з вимушеними переселенцями, які зараз мешкають у санаторії «Святі гори».

Політик вважає таке ставлення до людей неприйнятним.

«Ви – громадяни України, які через обстріли та загрозу життю були вимушені покинути свої домівки. Наш обов’язок захистити Ваші права та свободи», – наголосив парламентрій.

Григорій Немиря також анонсував плани Комітету з прав людини створити моніторингову групу у складі народних депутатів України з питань дотримання прав внутрішньо переміщених осіб та громадян України, які проживають в зоні проведення антитерористичної операції.

Голова парламентського комітету також поінформував про положення Закону про забезпечення захисту прав і свобод ВПО (№2166), який був ухвалений парламентом наприкінці минулого року і вступив в силу на початку цього року.

Він нагадав, що згідно з цими законодавчими змінами переселенці не повинні більше продовжувати дію карток ВПО кожні 6 місяців: «Картки є безстроковими, списки СБУ є незаконними, уряд не має права призупиняти соціальні виплати, а підзаконні акти КМУ мають бути приведені у відповідність до вищезазначеного закону».

photo 3 (3)

Своєю чергою представник ВБФ «Право на захист» Олега Виноградова сказала, що люди часто не знають про свої права, забезпечені законодавством, і наголосила, що нагальною необхідністю є проведення кампанії з інформування ВПО щодо їхніх прав.

Також під час зустрічі було обговорено ситуацію, що склалася в санаторії «Святі гори».

photo 3 (2)

Ця установа охорони здоров’я заснована Донецькою обласною радою профспілок. Протягом 2015 року на території санаторію перебувало 567 внутрішньо переміщених осіб. Зараз кількість внутрішньо переміщених осіб складає 68 осіб.

У зв’язку з припиненням виплат пенсій та соціальних виплат і важким матеріальним становищем деякі сім’ї не мають змоги сплачувати за проживання в санаторії.

Відтак, виникла загроза виселення ВПО із зазначеної установи охорони здоров’я.

Зі слів координатора громади ВПО санаторію, вчительки з Донецька Ольги Овсянникової, зараз у закладі залишились тільки ті переселенці, яким дійсно нікуди йти або матеріальний стан не дозволяє орендувати житло самостійно. В одних – частково пошкоджено житло, інші не можуть повернутись додому, адже дім знаходиться у 5-кілометровій зоні від району постійних обстрілів.

«Ми тут як на пороховій бочці: кожного дня чекаємо, що можемо просто опинитися на вулиці», – сказала вимушена переселенка.

Григорій Немиря запевнив, що права ВПО, які мешкають у санаторії, будуть дотримані. Мер Святогірська Олександр Дзюба, також запевнив, що насильно виселяти людей із санаторію місцева влада не буде.

Народні депутати також відвідали переселенців, які мешкають у пансіонаті «Сосновий бір» Публічного акціонерного товариства «Шахта ім. О.Ф. Засядька».

Протягом 2015 року на території пансіонату перебувало 256 внутрішньо переміщених осіб. На даний час кількість внутрішньо переміщених осіб складає 212 чоловік.

photo 5

«Сьогодні ми приїхали до пансіонату, щоб безпосередньо від вас почути про проблеми, з якими ви стикаєтеся, та про допомогу, яка вам потрібна», – сказав Григорій Немиря.

Представники громади ВПО санаторію звернули увагу на черги і тривалі очікування на КПВВ, проблеми з отриманням документів ВПО, затримку з виплатами соціальних виплат та неінформування про їхні права, що забезпечені законом.

«У мене 8-річний онук, і ми не можемо чекати годинами на дозвіл проїхати через КПВВ. У жовтні ми стояли 5 годин, дитина змерзла і захворіла, а нас не пропустили», – поскаржилася депутатам Валентина, фінансист з Донецька.

Ще одна жінка, приватний підприємець розповіла: «Я взагалі не можу поїхати до родичів з сином. У мене не має завіреної довідки, що я мати одиначка: тільки прочерк у графі батько у свідоцтві про народження сина. І де мені отримати таку довідку: в окупованій Горлівці?»

Нагадаємо, що 7-8 квітня у місті Краматорськ Донецької області Комітет Верховної Ради України з питань прав людини, національних меншин і міжнаціональних відносин проводить розширене виїзне засідання Комітету з питання моніторингу дотримання прав внутрішньо переміщених осіб (ВПО) та громадян України, які проживають в зоні проведення антитерористичної операції в Донецькій і Луганській областях, та аналізу практики застосування чинного законодавства з питань ВПО.

З початку проведення антитерористичної операції до міста Святогірська було евакуйовано близько 30 тисяч мешканців населених пунктів Донецької та Луганської областей.

Станом на 04 квітня, за інформацією, наданою Благодійним фондом «Слов’янське серце» за підтримки Управління Верховного комісара ООН у справах біженців, загалом перереєстровано 2541 сім’ю, в них 5829 осіб.

Учора, 8 квітня, в рамках розширеного виїзного засідання Комітету Верховної Ради з прав людини  Григорій Немиря відвідав контрольний пункт в’їзду-виїзду «Мар’їнка» та місто Мар’їнка на Донеччині.

Більше фотографій з візиту комітету до Святогірську дивіться у фотогалереї.

Календар новин

Останні новини

Фото дня

Відео дня

Пряма мова