Сергій Власенко: Я хочу, щоб Янукович відповів за злочини проти України та українців

Янукович – це людина, яка за моєю інформацією особисто віддавала команду запроторити моїх друзів, товаришів і просто знайомих до в’язниці. І це була не тільки Юлія Тимошенко, це були і Юрій Луценко, і Анатолій Макаренко, і Валерій Іващенко, і Ігор Діденко і багато інших політиків та колишніх урядовців.

Він особисто давав команду спочатку викинути мене з парламенту, а потім запроторити до в’язниці за абсолютно надуманими, сфальшованими звинуваченнями. Але просто не встиг.

Зокрема і внаслідок наведеного вище, я хочу, щоб Янукович відповів за ті злочини, які він публічно вчиняв проти України та українців.

Але спеціальне досудове розслідування (так зване «заочне») над Януковичем, яким зараз так вихваляється як перемогою ГПУ і Генпрокурор, вважаю повною дурістю в тій ситуації, що склалась.

Давайте, на відміну від нашої влади, просто прорахуємо ситуацію далі.

Якщо влада не спроможеться отримати вирок для Януковича в українському суді – це буде очевидна катастрофа. Та наявність такого вироку також не багато допоможе. Важливо не лише отримати вирок. Важливо, щоб в справедливість, законність і обґрунтованість (доведеність беззаперечними доказами) цього вироку повірили в Україні і в світі.

Чи можна назвати з погляду ст.6 Європейської конвенції з прав людини справедливим суд та законним вирок у кримінальній справі, якщо людині, яку звинувачують у державній зраді, по суті, відмовляють в повноцінний участі в досудовому розслідуванні щодо неї за умови, що за декілька тижнів перед цим у іншій справі таку особу допитували?

Особа подає клопотання, що хоче дати свідчення, готовий бути допитаний тощо, а його не допитують. До того ж на прес-конференції Генеральний прокурор, по суті, заявляє, що якщо «у Януковича є чоловіча гідність і він приїде в Україну, то він отримає справедливе розслідування». Що це за нісенітниці? А якщо не приїде, то що отримає упереджене розслідування?

Мені здається, що з юридичної точки зору ці питання є риторичними і відповідь на них є очевидною і зрозумілою. Я розумію, що з боку Януковича це гра, якою він заганяє чинну владу в численні пастки. Але чому ГПУ в ці пастки йде? На жаль, це питання сьогодні теж риторичне. Кожен знає відповідь.

Очевидно, що при відсутності будь-яких реформ в державі, за умови тотальної корупції в найвищих ешелонах влади (президент, прем’єр), за умови відсутності професіоналізму та корумпованості правоохоронної системи, вони хочуть показати суспільству ну принаймні якийсь результат. Але, на жаль, діють тими самими методами, що і Янукович: непрофесійне звинувачення (екс-президент, щоправда, полюбляв абсурдні звинувачення і з юридичної і з фактологічної точки зору), суцільні порушення процесу, абсурдні з погляду закону і логіки процесуальні рішення тощо.

До того ж влада не розуміє простої логіки: вирок, здобутий з такими порушеннями, не є благом і не може бути самоціллю. Юрій Луценко теж був засуджений. Але в законність та справедливість того вироку ніхто не вірив. І, як наслідок, ЄСПЛ виніс своє рішення, назвавши арешт Луценка таким, що порушує вимоги статей 5 та, що, як на мене, найголовніше, ст.18 Європейської конвенції, що треба розуміти, як визнання політичних мотивів переслідування. Таке саме рішення було і по Юлії Тимошенко.

Дуже не хочу, щоб мій прогноз справдився, але зараз українська влада робить все, щоб через якийсь невеликий строк (а 3-5 років – це дуже невеликий строк), з’явилось аналогічне рішення ЄСПЛ по Януковичу. Це буде реальною трагедією для тих, хто весь період його режиму відстоював свої ідеали (а не бігав по урядах Януковича), для родичів тих, хто віддав життя за ці ідеали.

Сергій Власенко, народний депутат від «Батьківщини», Facebook, 21 січня 2017р.

Календар новин

Останні новини

Фото дня

Відео дня

Пряма мова