Фракції «Батьківщина» вдалося відстояти інтереси місцевого самоврядування при ухваленні Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо організації проведення перших виборів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів (№3008).
Про це на брифінгу повідомив член фракції, голова парламентського Комітету з питань державного будівництва, регіональної політики та місцевого самоврядування Сергій Власенко.
«Законопроект дуже складний, оскільки у первинній редакції, поданій до Верховної Ради, він руйнував систему місцевого самоврядування в частині створення добровільного об’єднання громад і створення нових громад. Зокрема, пропонувалося, щоб наприкінці процедури створення нову громаду затверджував Кабінет Міністрів України, що є абсолютно неприпустимим і є втручанням з боку уряду в структуру органів місцевого самоврядування», – зазначив він.
За словами Власенка, лише внаслідок наполегливої позиції фракції «Батьківщина» вдалось цю норму прибрати.
«Така процедура буде наступною: обласна державна адміністрація готує проект перспективного плану, який затверджується обласною радою. І після цього громади, які повинні об’єднатись згідно з перспективним планом, подають проекти своїх рішень до обласної державної адміністрації, яка їм дає висновок про те, що це об’єднання відповідає перспективному плану. Потім самі громади приймають рішення про об’єднання, яке є остаточним і яке не потребує жодного затвердження», – зазначив народний депутат, пояснюючи положення нового закону про процедуру створення громад.
Він також зауважив, що якщо громада хоче провести вибори, вона звертається з листом до ОДА, яка зі свого боку звертається з листом до Центрвиборчкому, і ЦВК призначає перші вибори в громаді.
«До останнього були дискусії щодо того, хто звертається до ЦВК – власне новостворена громада чи ОДА? Блок Петра Порошенка і Народний фронт вимагали ще включити затвердження рішення громад про об’єднання з боку ОДА, але це нам вдалося відстояти в результаті чого і був знайдений такий компроміс, який не можна назвати повною перемогою місцевого самоврядування, але це спрощує ту процедуру об’єднання громад, яка є недосконалою, порівняно з тим законом, який існував досі», – пояснив Власенко.
Водночас голова парламентського комітету вважає неприпустимим те, в який спосіб і як розглядався цей закон.
«По-перше, з невідомих причин цей закон потрапив не до профільного Комітету з питань державного будівництва, регіональної політики та місцевого самоврядування, а чомусь до Комітету з правової політики, як і всі складні законопроекти. По-друге, цей законопроект пропонувалося розглянути за півтора дні, але мені здається, що цей законопроект є настільки важливим, тонким, що до його розгляду потрібно було підійти більш фахово, а не підмінювати реальну професійну жваву дискусію улюлюканням, криками і слоганами», – зазначив Сергій Власенко.
«Саме для того, щоб примусити великі фракції коаліції виконувати Регламент ВР, виконувати Коаліційну угоду в інтересах українських громадян, а не ухвалювати закони в інтересах купки людей, «Батьківщина» і залишилась в коаліції. Доки у нас будуть можливості впливати на процеси прийняття рішення, коли у нас будуть можливості вказувати парламенту і уряду на ті помилки, які ними робляться, наша фракція залишатиметься в коаліції», – заявив народний депутат.