Правозахисники «Сили права» допомогли відстояти права ветерану АТО

Команда Всеукраїнського руху «Сила права» допомогла відстояти права ветерану АТО старшому лейтенанту Володимиру Мартиненку, якому відмовили у розгляді заяви щодо встановлення юридичного факту того, що він отримав поранення в результаті російської агресії.

Про це повідомив лідер «Сили права», член Політради партії «Батьківщина» Андрій Сенченко.

За його словами, 24 листопада апеляційний суд Сумської області скасував рішення судді Зарічного районного суду м. Суми Анни Кривцової, яка відмовила у розгляді заяви пораненого захисника України старшого лейтенанта Володимира Мартиненка. Таким чином було відновлено справедливість – тепер суд змушений розглянути заяву добровольця Володимира Мартиненка, який у 57-річному віці добровольцем пішов в АТО захищати свою країну і двічі був поранений у зоні бойових дій.

Він розповів, що 57-річний сумчанин Володимир Мартиненко в Серпень 2014 добровольцем пішов захищати свою Батьківщину. Командир взводу Мартиненко вперше отримав поранення в лютому 2015-го. Повернувшись у зону АТО після лікування, 12 травня 2015 року він був вдруге поранений в районі Донецького аеропорту.

Лідер «Сили права» зазначив, що правова технологія захисту українських громадян, які постраждали внаслідок агресії РФ, включає кілька етапів.

«На першому етапі за заявою громадян ми допомагаємо встановити юридичний факт того, що людина постраждала від російської агресії. У даному випадку доброволець лейтенант Мартиненко в результаті агресії РФ був двічі поранений, виконуючи свій військовий обов’язок. Після встановлення цього юридичного факту ми допомагаємо розрахувати збитки, нанесені країною-агресором. На третьому етапі подаємо справу на відшкодування завданих збитків з боку країни-агресора», – пояснив Андрій Сенченко.

Справа Володимира Мартиненка є важливим прецедентом для України загалом. Адже як наголосив правозахисник, половина суддів в країні будь-якою ціною намагаються уникнути розгляду подібних заяв. І тепер, після рішення апеляційного суду, судді сто разів подумають, перш ніж прийняти хибне рішення.

«У нашому випадку судді першої інстанції вистачило совісті відмовити у розгляді заяви захисника країни. Вона знайшла якісь процесуальні лазівки, щоб не допустити розгляду цієї заяви. Нам довелось разом зі старшим лейтенантом Мартиненком подати апеляцію і  зобов’язати розглянути його заяву. Рішення Апеляційного суду має протверезити інших суддів і нагадати їм, що вони мають діяти по закону», – пояснив правозахисник.

За його словами, наразі в 11 регіонах країни тривають подібні суди за юридичної підтримки «Сили права», і всі вони вже мають позитивні рішення. Як щодо вимушених переселенців Криму та Донбасу, так і щодо поранених військових та сімей полеглих захисників. Найближчим часом має бути оприлюднене перше рішення щодо  українського військового, який побував в полоні.

Якби судді не петляли і не намагались уникати відповідальності при розгляді таких заяв справи би йшли швидше. 3-4 місяці на 1 етап. Підготовка розрахунку. Оптимістично на отримання рішення 1,1,5 роки. Це все реально. Кожен втрачений день – це втрачені докази і інші процесуальні можливості.

Нагадаємо, «Сила права» вже пред’явила Росії перший рахунок відшкодування збитків, нанесених збройною агресією. «Еталонним» рішенням для всіх постраждалих, які також зможуть відсудити компенсацію у Росії, стала судова ухвала про компенсацію українській громадянці Ірині Верігіній збитків, нанесених агресією РФ.

4 березня 2016 року голова Луганської обласної організації «Батьківщини» Ірина Верігіна звернулася до Голосіївського райсуду Києва із заявою про встановлення юридичного факту того, що вона стала вимушеною переселенкою в результаті російської збройної агресії та окупації частини території Луганської області України. 18 березня 2016 року суд встановив юридичний факт вимушеного переселення Ірини Верігіної в результаті російської збройної агресії.

27 травня 2016 року Ірина Верігіна подала до Голосіївського районного суду Києва позовну заяву про стягнення моральної та матеріальної шкоди з Російської Федерації, як держави-агресора.

30 травня 2016 року за заявою Ірини Верігіної про забезпечення позову суд «наклав арешт» на 3 мільярди доларів російського кредиту. При цьому суд взяв до уваги офіційну статистику, відповідно до якої в країні сьогодні близько 2 мільйонів громадян, що постраждали від російської збройної агресії, – родин загиблих, військовослужбовців і цивільних осіб, які отримали поранення і каліцтва, громадян, що побували в полоні і незаконному ув’язненні, втратили особисте майно, а також вимушених переселенців.

За попередніми розрахунками, загальна сума шкоди, завданої громадянам України російською збройною агресією, розрахована на підставі практики Європейського суду з прав людини, перевищує 100 мільярдів доларів США.

Календар новин

Останні новини

Фото дня

Відео дня

Пряма мова