Законопроект №1581-д «Про житлово-комунальні послуги» надає безпрецедентні права монополістам і не дає жодного права споживачу на захист своїх інтересів.
Про це зазначила народний депутат від фракції «Батьківщина» Олександра Кужель у парламенті.
За її словами, цей законопроект запроваджує заплутану структуру плати за надання комунальних послуг та декілька додаткових платежів.
«Додаткові платежі – це плата за послугу, що розраховується, виходячи з тарифів, плата за абонентське обслуговування, граничний розмір якої затверджується Кабінетом Міністрів і яку постачальник отримуватиме навіть тоді, коли цю послугу не надасть. Ми також сплачуватимемо нічим не регламентовану заробітну плату управляючій компанії. Ми не матимемо права впливати на працівників цієї компанії у разі, якщо вони працюють незадовільно. Також ми отримуємо ще плату за обслуговування і поточний ремонт, так зване клієнтське обслуговування, і пеню в разі несвоєчасного здійснення платежів», – пояснила вона.
Політик звернула увагу депутатів на статтю 2, яка дивним чином з’явилась після першого читання, і згідно до якої дія закону поширюється не тільки на багатоквартирні будинки, а й на процес надання послуг з постачання і розподілу електроенергії та природного газу споживачам у житлових, садибних, садових і дачних будинках.
Народний депутат від «Батьківщини» зазначила, що у 2014 році було ухвалено закон «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку», згідно з яким усі витрати по утриманню будинків було повністю перекладено на мешканців.
Олександра Кужель нагадала про останній випадок в Кам’янському, де залізобетонна плита, відірвавшись від фасаду, убила 17-річного хлопця.
«У цьому будинку була управляюча компанія, згідно вимог прийнятого закону, але коли мешканці звертались до керівництва цієї компанії з вимогою терміново відремонтувати фасад, їм відповіли: за власні кошти. Тобто 60 відсотків населення, яке знаходиться за межею бідності, за новим законодавством отримає, на додачу до космічних тарифів, ще й купу додаткових платежів», – наголосила Олександра Кужель.
«Батьківщина» наполягала на тому, щоб в умовах засилля монополістів та відсутності у споживачів дієвих механізмів захисту своїх прав і контролю за якістю надання послуг, встановити парламентський контроль за додержанням прав споживачів ЖКП, створити спеціального уповноваженого Верховної Ради з захисту прав споживачів.
Незважаючи на те, що це питання надзвичайно важливе, цю пропозицію було також відхилено, зауважила політик.
Суттєвим недоліком законопроекту вона також вважає те, що текст містить майже 30 нормативних вимог і понад 15 порядків і правил, більшість яких не встановлені і не затверджені.
«Треба чесно сказати, що це не законопроект, в опрацюванні якого брала участь Верховна Рада, а законопроект Альони Бабак і членів комітету, які займаються цими питаннями. Тому що практично жодної правки депутатів «Батьківщини», які були спрямовані на захист прав споживачів, не було враховано», – наголосила Кужель.
На думку парламентаря, законопроект «Про житлово-комунальні послуги» повністю виписаний під монополістів та бізнес управляючих компаній, і містить цілий розділ про права споживачів, сформульованих таким чином, що жоден з нас цими правами скористатись не зможе.