Григорій Немиря: Уряд має бачити у пересленцях не проблему, а потенціал розвитку України

Сьогодні заступник Голови партії «Батьківщина», голова Комітету ВРУ з прав людини Григорій Немиря взяв участь у конференції «Політичні права внутрішньо переміщених осіб (ВПО) в Україні», організованій регіональною місією Агентства США з міжнародного розвитку (USAID), Посольством Канади в Україні, Міжнародною фундацією виборчих систем (IFES), громадянською мережею «Опора» та Донецькою облорганізацією ВГО «Комітет виборців України».

«За два роки війни відбулися президентські, парламентські та місцеві вибори, під час яких внутрішньо переміщені особи не мали можливості повною мірою реалізувати свої виборчі права. Особливо це стосувалося місцевих виборів», – заявив Григорій Немиря у своєму виступі.

За його словами, прямий обов’язок держави – забезпечити політичні та соціальні права внутрішніх переселенців.

«Уряд має почати нарешті керуватися здоровим глуздом та стратегічним баченням. Внутрішні переселенці – це громадяни України, права яких мають бути забезпечені».

Григорій Немиря закликав владу виконати рекомендації Ради Європи щодо забезпечення прав і свобод ВПО. Зокрема,  у рекомендаціях сказано, що «держави-члени мають вжити належних правових і практичних заходів, щоб внутрішньо переміщені особи могли повноцінно реалізувати своє право голосувати на національних, регіональних та місцевих виборах, а також гарантувати, що не буде жодних перешкод у його практичній реалізації».

Політик також висловився за повне врахування інтересів внутрішніх переселенців під час виборчої реформи та наголосив на неприпустимості внесення змін до законодавства напередодні виборів.

На переконання депутата, неприпустимо розділяти політичні та соціальні права внутрішньо переміщених осіб. Він вважає неприйнятними останні рішення Уряду щодо ВПО. Це стосується, зокрема, Постанови № 637, яка серйозно порушує соціальні та майнові права ВПО, яка на думку парламентаря, «порушує конституційні права громадян на зароблену пенсію, яка є майном».

«Внутрішні переселенці – це не проблема, а важливий етап становлення незалежної демократичної України як країни, де панує повага до прав людини. Стратегічно на рівні держави переселенців треба розглядати як можливість, а не як проблема, від якої треба відмахнутися», – зауважив голова Комітету.

Цю думку підтримала і незалежний консультант з питань виборів Ханна Робертс. Вона констатувала порушення прав і свобод внутрішніх переселенців в Україні, зокрема політичних, та закликала владу України виправити цю ситуацію.

«На жаль, ми бачимо порушення виборчих прав ВПО в Україні, зокрема, неможливість для цієї категорії громадян України брати участь у місцевих виборах та голосувати за мажоритарних кандидатів. Але для забезпечення чесності виборів держава має дбати про виборчі права переселенців та інших громадян», – сказала вона.

Водночас Перший радник Посольства Канади в Україні Анн Маттсон Гаус запевнила, що Канада підтримує вимушених переселенців і готова надалі надавати Україні допомогу в цій сфері.

«Ми працюємо з нашими українськими колегами задля успішної інтеграції внутрішніх переселенців у життя суспільства», – сказала вона.

Григорій Немиря та заступник міністра з питань тимчасово окупованих територій та ВПО Георгій Тука звернули увагу учасників на відсутність в Україні стратегії щодо внутрішньо переміщених осіб та наголосили на нагальній необхідності її розробки.

«Я дякую організаторам конференції та сподіваюся, що результати нашої сьогоднішньої дискусії матимуть практичний результат: нарешті буде розроблена стратегія та політика щодо ВПО, будуть внесені та реалізовані необхідні зміни до законодавства», – сказав Григорій Немиря.

За його словами, Комітет з прав людини може взяти на себе відповідальність і виступити разом з представниками громадянських організацій ініціатором розробки такої стратегії.

У конференції взяли участь заступник  міністра з питань тимчасово окупованих територій та ВПО Георгій Тука, Перший радник Посольства Канади в Україні Анн Маттсон Гауснародні депутати України, представники неурядових організацій, зокрема, координатор правового напрямку Ініціативи «Восток-SOS» Олександра Дворецька, директор Донецького КВУ Тетяна Дурнєва, координатор ініціативи «Крим SOS» Таміла Ташева, координатор з розвитку громадської організації «Донбас SOS» Ольга Гвоздьова і правовий аналітик ВБФ «Право на захист» Олена Виноградова.

Календар новин

Останні новини

Фото дня

Відео дня

Пряма мова