Сьогодні у Страсбурзі відбулася зустріч нашого Комітету ВРУ з держбудівництва та самоврядування з Генеральним секретарем Ради Європи, паном Турбйорном Ягландом.
Пан Ягланд дуже стриманий та спокійний. Він родом з успішної Норвегії, за плечима – посади міністра закордонних справ, прем’єр-міністра.
Він уважно слухає про наші проблеми. Потім говорить: «Я з маленької країни, і нам це невідомо».
Населення Норвегії – 5 мільйонів. Хоча ВВП у них десь утричі більший від нашого.
У переліку питань, що обговорювались, найголосніше, звісно, звучала тема децентралізації та можливих змін до Конституції. Що б не говорили про парламент, але саме він відстояв для країни неможливість внесення змін до Конституції щодо «особливого статусу» та інших особливостей для Донбасу.
Сьогодні відчувається, що міжнародний тиск на українську делегацію потрохи зменшується. Європейці здається, розуміють його безглуздість, коли всі члени Комітету, в тому числі з БПП, говорять фахово про необхідність розділення питання децентралізації в Конституції та питання виконання домовленостей, укладених в Мінську. І за це я їм вдячна.
Так само парламент нарешті повертається до власної й спільної проактивної позиції щодо неможливості виборів на окупованих територіях, і говорить про це вже голосно.
Окрім наболілої децентралізації, я, звісно, підняла не менш болюче питання реформи Дерсжлужби.
У своєму виступі я наголосила на головній проблемі – виконання прийнятого Закону та імплементації положень про конкурси. На мою думку, неможливо допустити спотворення реформи. Навпаки, необхідно знайти гроші і залучити допомогу для оплати роботи державних службовців. Особливо тих, які пройдуть за конкурсами та будуть відповідальні за цю важливу для країни реформу.
Пан Ягланд погодився.
Він є тією людиною, яка може дуже допомогти Україні саме в питанні бюджету та доплат для чиновників, і в технічній експертизі виконання Закону.
Під час розмови порушили питання про неможливість відновлення права голосування для делегації РФ у ПАРЄ.
Колегам з ПАРЄ буде дуже нелегко тут у жовтні. Відчувається, що ми на порозі дипломатичної війни.
Мої загальні враження після візиту до Страсбургу позитивні. Ми нелегко, повільно, але починаємо говорити в унісон з різними політичними фракціями щодо питань захисту наших національних інтересів.
Європейці ж починають повільно звикати до того, що парламент не буде швиденько виконувати вказівки кредиторів чи політичної еліти Євросоюзу, або навіть «доручення» власного президента.
І це часто для європейців неприємне відкриття.
Що ж, їм доведеться звикати.
Альона Шкрум, народний депутат від «Батьківщини», Facebook, 15 вересня 2016-го.
Читайте також:
Сергій Власенко та Альона Шкрум зустрілися з Генсеком Ради Європи