Альона Шкрум: Об’єднання молодих парламентарів – новий тренд у країнах Європи

Провели вихідні на Конференції молодих парламентарів Міжпарламентського Союзу – найстарішої міжпарламентської організації світу.

Захід проходить в Оттаві. Тут зібралися молоді парламентарі з усього світу – такими вважаються депутати до 40 років. Акцент на молоді у політиці не часто зустрічається на міжнародному рівні. Я вперше на такому заході.

Говоримо про те, як залучити молодь до політичного життя, як вибудувати довіру до політичного процесу, як забезпечити представництво інтересів молоді на державному рівні.

Поруч зі мною сидять наймолодші депутати парламенту Великобританії, Іспанії та Ірландії і їхній досвід дуже надихає.

У світі 50% населення – люди до 30 років, їх представляють лише 2% парламентарів у світі, яким до 30 років! Україна посідає приблизно 23 місце з 88 країн за кількістю молодих людей у парламенті. У нас таких лише 3,5%. Найвищі показники – у Швеції (12%), Еквадорі (11%), Фінляндії (10%) та Норвегії (10%). Звісно, сам по собі вік не є цінністю. Цінністю є лише нові ідеї та нові підходи до політики, можливість представляти своє покоління та доводити, що #ПолітикаМожеБутиІншою.

Міжфракційні об’єднання молодих парламентарів, які створюються саме для цього, – новий тренд у країнах Європи. Україні стала однією з перших країн, яка заснувала таке об’єднання – МФО «Єврооптимісти». До того ж молодь у нашій країні надзвичайно мало залучена у процес прийняття рішень.

Молодь вмирала на Майдані під час Революції Гідності, вмирає зараз на фронті, борючись за країну, але не приходить на вибори, коли треба обрати своїх представників у владу!

Рівень залучення молоді під час виборів та до політичного процесу в Україні – один з найнижчих у світі! Як результат – міністерство та комітет з питань молоді у нас є, а інтересів молодих людей у політиці – немає. Так само, як молодіжні крила партій у нас є, але вони мало залучені до процесу прийняття партійних рішень. І це треба змінювати, про це треба говорити відверто.

Майже 7 млн молодих людей в Україні з 18 до 30 років НІКОЛИ не голосували на жодних виборах. На 10% більше на вибори приходять люди після 65, ніж люди до 30. Як результат – популістичні партії за гречку та обіцянки великих пенсій, які з’являться з космосу, отримують великі результати. Як результат – молодь зневірюється у політичному процесі та залишає країну. Як наступний результат – своєрідний «конфлікт поколінь» у суспільстві та в парламенті.

Я та мої молоді колеги у парламенті зазнають дискримінації, образ, знущань. Нас називають «жовторотиками», «мальвінами», зневажливо «новими обличчями», намагаються дискредитувати саму ідею залучення молодих людей до влади.

Утім, це перехідний період країни, де більшість політичної еліти боїться втратити владу, боїться змін та нових політиків, більш досвідчених, більш гнучких, та з новими ідеями і знаннями мов.

Це переживає багато країн світу. У багатьох зараз спостерігаємо зсуви цілих політичних класів. Канада зараз має наймолодший склад уряду в своїй історії. Наймолодшому міністру – 29 років, а прем’єр Джастін Трюдо – нещодавно ще був міністром з питань молоді.

Франція – зі своїх 7% парламентарів до 40 років під час останній виборів та перемоги партії Макрона – отримала 23% парламентарів до 40 років.

Майбутньому канцлеру Австрії та голові правлячої партії зараз 31 рік. Починав він свою кар’єрі з голови молодіжного крила.

Дуже цікава дискусія, та важливі уроки й досвід інших країн.

Альона Шкрум, народний депутат від «Батьківщини», Facebook, 18 листопада 2017р.

Календар новин

Останні новини

Фото дня

Відео дня

Пряма мова