Альона Шкрум: Іспанські пристрасті в Каталонії поступово вщухають

Вчора мала честь виконувати обов’язки керівника нашої парламентсько-урядової делегації до королівства Іспанії.

Довелося в прискореному режимі згадувати свої скромні знання з іспанської мови.

В делегації: депутати-члени комітету з держбудівництва та місцевого самоврядування, перший заступник міністра регіонального розвитку, голова Нацагентства з держслужби, представники місцевої влади, асоціацій і Ради Європи.

Це одна з перших парламентських делегацій такого рівня за останні 4 роки. Маємо посилювати діалоги та співпрацю між нашими парламентами.

Мали зустріч з Президентом Конституційного суду Іспанії та головою Конституційної комітету Сенату королівства.

іспанія

До сьогоднішнього дня Каталонська влада не визнає рішення Конституційного суду щодо неконституційності рішень місцевої влади та незаконності призначення референдуму.

Втім, наскільки ми бачимо, Каталонія досить спокійно сприйняла введення прямого управління в регіоні, припинення повноважень місцевого парламенту та уряду і призначення перевиборів.

Нагадаю, вперше в історії Іспанії була застосована 155 стаття Конституції, яка дає можливість Сенату та Уряду взяти під контроль автономний регіон та повністю перезавантажити місцеву владу.

Оскільки це вперше, то ніхто не розумів точного механізму застосування статті та його наслідків.

Проблему погіршувала і дуже децентралізована державна служба в Іспанії, ми з подивом дізналися, що службовці Каталонії так само, як і каталонська поліція, отримують значно більшу заробітну плату, ніж службовці національного уряду та національна поліція.

Втім, заміну керівника поліції Каталонії регіон теж сприйняв спокійно.

Також говорили про необхідність централізованих стандартів освіти у школах та викладання історії країни в єдиному ключі. Іспанці переконані, що проблема назрівала навіть не через широкі повноваження автономії, і не через каталонську мову, яка використовується в школах та університетах, але найбільше – через різні (часто протилежні) підходи до викладання історії країни та інших предметів у Каталонії та центральній Іспанії.

Цікава перспектива для нас, як раз після прийняття Закону про освіту, який сильно критикують наразі наші європейські колеги. Вкотре переконуюсь, що ми все зробили правильно.

На моє відчуття, пристрасті щодо Каталонії вщухають.

«El Pais» пише про те, що, як виявилось, більшість жителів Каталонії хотіли більшої незалежності у фінансах та просто більше грошей на місцях, а аж ніяк не повної незалежності.

В той час, як кожного дня продовжують перереєстровуватися в середньому 200 компаній з Каталонії в інші регіони, грошей аж ніяк більше не стає.

Голова уряду Каталонії зараз у Бельгії. Проти нього будуть порушені декілька кримінальних справ.

Загалом: дуже цікава та корисна відверта розмова про проблеми автономій, про «помилки», які призвели до кризи, про популізм місцевих націоналістів та частково національних урядів, які задля політичної підтримки загравали з сепаратистськими рухами.

Вже маємо інший тон розмови від іспанців щодо Криму та війни на Донбасі, та набагато жорсткішу позицію від них.

Працюємо далі.

 Альона Шкрум, народний депутат від «Батьківщини», Facebook, 31 жовтня 2017р.

Календар новин

Останні новини

Фото дня

Відео дня

Пряма мова