У понеділок, 4 грудня, групою депутатів на чолі з Юлією Тимошенко зареєстровано законопроект, яким продовжується заборона на відчуження земель сільськогосподарського призначення та запобігання їх прихованому продажу під час мораторію (№7350-3).
Багато років влада працює не над вдосконаленням земельних відносин, а над черговими схемами: як же обійти мораторій, чи хоча б завчасно підготуватись до початку продажу. Однією з таких схем (окрім вже відомих нам), є підписання попередніх договорів купівлі-продажу. Це робиться для того, щоб застовбити за собою переважну купівлю сільськогосподарської землі тоді, коли мораторій буде знято. І такі договори стали сьогодні масовим явищем. Отже, у людей навіть не буде вибору…
Останнім часом через процедуру безоплатної приватизації Держгеокадастром було відведено сотні тисяч гектарів державних земель з розрахунку до 2 гектар на 1 особу. А вже через рік більша частина таких наділів була просто продана. І купили ці землі всього декілька сотень громадян. Тобто, звичайних людей просто використовують для того, щоб оформити на них землю, а потім перепродають землі одним і тим самим аграрним баронам.
Запропонований нами законопроект забороняє продавати та змінювати цільове призначення земельних ділянок, наданих для особистого селянського господарства!
До сьогодні в країні не проведена інвентаризація всіх земель сільськогосподарського призначення і наповнення державного земельного кадастру. Це робиться тому, що після інвентаризації стане зрозуміло, кому ж таки роздавали сільськогосподарську землю, а також люди зможуть побачити вільні землі в Інтернеті на публічній карті. Це може різко припинити їхнє тіньове розкрадання. Законопроектом зобов’язуємо в обов’язковому порядку до 1 січня 2023 року провести інвентаризацію всіх сільськогосподарських земель та обов’язково внести їх в державний земельний кадастр!
Це не той закон, в якому в одній строчці міняється цифра. Це ґрунтовний документ, яким захищаються національні інтереси України, продовольчої безпеки і прав власників земельних ділянок сільськогосподарського призначення та земельних паїв в сучасних умовах. А також створює передумови для розв’язання ключових організаційних, економічних та фінансових питань, необхідних для запровадження в Україні повноцінного ринку земель сільськогосподарського призначення, та запобігання прихованому продажу земельних ділянок сільськогосподарського призначення в період дії мораторію.
Вадим Івченко, народний депутат від «Батьківщини», Facebook, 4 грудня 2017 року.