Вадим Івченко наголосив на необхідності посилити гарантії дотримання прав фізичних та юридичних осіб під час досудового розслідування.
Про це народний депутат від фракції «Батьківщина» зазначив під час брифінгу в парламенті.
За його словами, широко рекламований владою законопроект «Маскі-шоу стоп!» не працює, і практика обшуків та вилучення майна підприємств без належної правової підстави залишається поширеною.
Політик навів статистику, як з року в рік нарощується кількість подібних обшуків.
«Наприклад, у 2013 році з 822 кримінальних проваджень за ст 212 КК України (ухилення від сплати податків, зборів) було лише 26 ухвал про арешт майна. Вже у 2017 році з 365 кримінальних проваджень ухвал про арешт майна було 993! Тобто ухвал про арешт більше, ніж відкривається кримінальних проваджень!» – зауважив народний депутат від «Батьківщини».
Вадим Івченко навів один приклад ситуації з клінікою репродуктивної медицини, майно якої було безпідставно вилучено. І навіть після втручання прем’єр-міністра Володимира Гройсмана, який на засіданні міжвідомчої комісії з питань забезпечення дотримання правоохоронними органами прав та законних інтересів осіб, дав відповідні доручення, справа досі не вирішена, додав парламентарій.
«Практика відкриття фіктивних кримінальних проваджень набула масового поширення. Під прикриттям правоохоронних органів відбувається втручання в господарську діяльність підприємств, проводяться обшуки, без достатніх правових підстав у підприємців вилучається серверне обладнання, комп’ютерна техніка, грошові кошти, статутні документи та інше майно. Робота підприємства заблокована», – повідомив він.
Представник «Батьківщини» наголошує: ця ситуація вимагає негайного вдосконалення нормативної бази.
Вадим Івченко повідомив, що ініціював проект Закону України «Про внесення змін до Кримінального процесуального кодексу України (щодо посилення гарантій дотримання прав фізичних та юридичних осіб під час досудового розслідування)» (№8459), який спрямований на вдосконалення Закону «Маски-Шоу стоп». Цей документ пропонує:
– дозволити оскаржити ухвалу про надання дозволу на обшук в суді апеляційної інстанції після її отримання, а у разі скасування такої ухвали – негайно повернути вилучене майно;
– якщо під час розгляду клопотання про проведення обшуку не було доведено необхідності вилучення певного майна, то його вилучення в ході проведення обшуку заборонити;
– скасувати підставу для тимчасового вилучення комп’ютерного обладнання як необхідність проведення експертизи, тощо.
«Зазначені зміни мають допомогти знизити тиск на бізнес та громадян, а також значно зменшити кількість незаконних та необґрунтованих ухвал про обшук. Закликаю керівництво Верховної Ради невідкладно розглянути цей законопроект найближчим часом», – підсумував політик.