У четвер, 30 березня, депутат Верховної Ради України VIII скликання від ВО «Батьківщина», заступник голови Комітету з питань аграрної політики та земельних відносин, співголова МДО «Депутатський контроль» Вадим Івченко прибув до Луцька, аби зі своїми столичними колегами провести конференцію з питань енергозбереження. Користуючись нагодою, народний обранець не оминув й волинських журналістів, з якими під час ранкового кавування поспілкувався про війну, реформи в Україні та перспективу обрання нового керманича держави.
Потрібно прорвати інформаційну блокаду
Насамперед, ми переслідуємо сьогодні дві мети. Перша – це прорвати ту інформаційну блокаду, яка сьогодні є в Україні. Бо сьогодні людина, яка вмикає телебачення, вона дивиться канали, які належать певним людям і всі ці канали починають відпрацьовувати за домовленістю із власниками. Якщо ми подивимося, то більшість інформаційних каналів сьогодні формують свою політику разом з владою і досить важливо розуміти, що видання будуть хвалити свого керівника. Тому, ми їздимо і розповідаємо це людям, вивчаємо як вони живуть, дивимося на ці проблеми, формуємо собі думку і розповідаємо, що насправді відбувається і яка є правда. Ми показуємо це на прикладах і намагаємося з’ясувати на скільки люди вірять політикам з екранів телебачення, на скільки вони вірять різним гучним заявам політичних сил, як вони ставляться до того, що відбувається у Верховній Раді.
Друге – це звичайно вибори в об’єднані громади. Ми їздимо і намагаємося допомогти людям визначити, які їхні мають бути перші кроки, щоб громади стали самодостатні. От я проїхав по Ратнівщині і показав їм, які у них будуть перші прогалини, які будуть базові податки. Я намагаюся навчити депутатів і сільського голову як заробити, як можна збільшити місцевий бюджет, як можна збільшити орендну плату людям, які проживають на місцевості і це перші кроки, щоби сформувати певні бюджети задля відновлення дорожнього покриття інфраструктури і так далі. Це дві основні мети, які ми переслідуємо.
Люди питають, чи вони на правильному шляху, чи зможуть вони бути самодостатніми
Ми вчора відвідали чотири села, зустрічалися з вчителями, з простими мешканцями, з сільськогосподарськими товаровиробниками і я був здивований, коли вони нам почали говорити, що у нас неправильна аграрна політика. Я погодився, але ж їхні сьогодні люди в керівництві аграрного комітету. В принципі, в нас так завжди відбувається: комітет або коаліція формує уряд і який комітет, так само сформували й міністерство, таку політику міністерство й буде вести.
Я показав проблему: всього в Україні було 26 мільярдів. За даними ДФС, 86% всіх товаровиробників, тобто переважна більшість, здають декларацію, що вони обробляють землю до 500 гектарів. 14% – це великі холдинги, підприємства і т.д. Було б справедливо, якби держава дала 4 мільярда і 2 віддала цим 86% на всі маленькі підприємства, а 2 віддала всім іншим, в тому числі великим, які ще отримують експортне ПДВ. Ні! Спочатку держава дала великим сільськогосподарським підприємствам, які обробляють з 2 до 10 тисяч гектарів, їх у нас 8300, а потім це маленьким фермам, а їм уже не вистачить. В цьому контексті ми спілкувалися з аграріями, в контексті децентралізації люди питають, чи вони на правильному шляху, чи зможуть вони бути самодостатніми… Звичайно були питання про війну і були питання: «Чи взагалі щось зміниться у цій країні?».
Якщо ми здамося – краще не стане, ні нам, ні країні, ні в майбутньому нашим дітям
Перше, що я кажу людям, які у відчаї, якщо ми здамося – краще не стане, ні нам, ні країні, ні в майбутньому нашим дітям. Тому досить важливо робити оновлення. Приблизно 245 нових людей зайшло в Верховну Раду, хтось молодий, хтось більш досвідчений і скажу відверто, десь третина з них – люди, які працюють і хочуть цього, які їздять і витрачають свій час задля того, щоб щось робити, але, на жаль, вони не приймають рішення.
Вони не приймають рішення тільки тому, що склалася ситуація, що тільки декілька людей сьогодні мають групи депутатів, а ті мажоритарники, які зайшли – зобов’язані громаді. Вони обіцяли дороги, вікна, ще щось. І ми чітко розуміємо, що якщо мажоритарник обіцяє, він буде намагатися взяти ці кошти з бюджету з соцекономрозвитку, з Державного Фонду регіонального розвитку, а це означає бути в коаліції. І я їм показував, що за ці «вікна» ви можете зробити так, що депутати приходять і голосують за ті закони, які точно не йдуть на користь. Коли забираються пільги, коли оподатковуються пенсії, коли продається земля, коли продаються останні державні підприємства…
Тому ми намагалися пояснити людям ситуацію, аби вони її розуміли, щоб вони почали осмислювати. Бо завтра людина прокинеться після такої розмови і буде отриману інформацію осмислювати.
Зневіра не у владі, а у тому, що будь-яка влада, яка приходить, нічого не робить
Зневіра в людей велика. Зневіра не у владі, а у тому, що будь-яка влада, яка приходить, нічого не робить. У президентів був шанс і, якщо ми бачимо, що нічого не відбувається, навіщо нам терпіти, можливо потрібно робити якесь перезавантаження, вливання нової крові. Люди розумнішають, будуть думати за якого мажоритарника голосувати, бо якщо він в сільській місцевості обраний і жодного законопроекту про село не подає… от я, як заступник голови Комітету з питань аграрної політики, хочу, щоб всі ці мажоритарники подавали законопроекти і я їх зможу аналізувати. Ваші мажоритарники жодного аграрного законопроекту не подали або подали про приватизацію «Укрспирту», але яке відношення він має до «Укрспирту», він хіба розуміється в цій темі, чи його попросили…
Немає патріотично налаштованих митників, які могли би деревину не пропустити за кордон
Після санітарної вирубки всі ліси у нас ідуть на продаж через аукціон. 90% цих аукціонів приходить на внутрішній ринок, 10%, можливо, йде на експорт. Тепер ці підприємства йдуть в торгово-промислову палату або на біржу, переробляють документи, заключають зовнішньо-економічний контракт, зовсім легально складають це у вагони та відправляють за кордон. Коли ми побачили скільки вирубують та скільки експортують, то виявилося, що тільки декілька відсотків деревини залишається в Україні. Все інше кудись дівається, воно, звичайно, їде за кордон. Одночасно, митник, коли бачить, що їдуть ці вагони, по закону бере документи та має підстави пропустити потяг, бо серед документів є контракт біржі чи торгово-промислової палати, є накладна звідки ліс тощо.
Не митник має розбиратися з тим, як підробилися ці документи і в якій біржовій угоді цей ліс був переписаний з внутрішнього ринку на зовнішній і був відправлений. Проблема, напевно, в тих правилах санітарної рубки, які є, тобто правила мають бути зрозумілі: або ти можеш рубати всі дерева і ніхто тебе не перевіряє, або ти рубаєш сухі дерева, або ти робиш прорідження, або ти взагалі не рубаєш, ми робимо мораторій і хай далі відбувається заліснення. А друге – це, звичайно, контроль.
В нас немає сьогодні контролюючого органу в лісовому господарстві. І що в нас відбувається: легальна санітарна рубка по тим правилам, які затверджені, перевірки важко зробити, бо дерево вже зрубане, і немає патріотично налаштованих митників, які могли би деревину не пропустити за кордон, а звернулися до прокуратури за перевіркою.
Що потрібно Путіну? Путіну потрібен Київ!
Що потрібно Путіну? Крим? – Ні! Донбас? – Ні! Путіну потрібен Київ! Танками він сюди не піде, але, мабуть, він уже домовився із західними партнерами і сьогодні розігруються карти: ми зупиняємо повністю кровопролиття, а ви проводите вибори на цій території. А що означають вибори? Це оберуться мери, депутати міських рад, райрад, обласних рад, тобто легалізуються органи місцевого самоврядування. Після їх легалізації по Закону «Про особливості місцевого самоврядування», вони хочуть, щоб вихідці з їхньої території охороняли кордон, були в органах прокуратури, СБУ, в судах. Але там майже 5 мільйонів людей, вони не люблять Україну, 90% ходили на вибори, голосували за «Партію регіонів» і найближчим часом точно не полюблять Україну.
За всю Верховну Раду проголосували 17 мільйонів людей. З них 1,5 мільйони ЗА «Опоблок», куплені, депутати, які продадуться, переселенці… тобто 8 мільйонів де-факто матимуть свого президента, свій уряд. Останні вибори показали, що «Партія регіонів» набрала 13%. От поступово ці проросійські сили будуть далі заходити на територію України і ми уже нічого не зможемо зробити. Такий план Путіна. Як нам діяти? Ухваливши закон «Про окуповані території», ми зможемо чітко сказати, що там є окупант, іншого варіанта у нас немає.
Ми вже виключили з партії 1,5 тисяч депутатів по всій країні
Частина депутатів фракції «Батьківщина» у Волиньраді проголосувала за створення КП «Волиньприродресурс» і були виключені з фракції. І я скажу більше, це біч нової виборної системи, яку обрало населення. Тому, що ті партійці, які не мають коштів купити собі місця, вони не пройшли, а пройшли інші люди, які дали кілька гривень, набрали більше голосів і по списку «зайшли». Є такі питання у всіх фракціях і в «Батьківщині» також. Зараз наша партія починає «чиститися», ми вже виключили 1,5 тисяч депутатів по всій країні. Ми почали відкликати депутатів місцевих рад. Тепер стоїть проблема: відкличемо ми депутатів з Волині, а ОВК має затвердити рішення нових депутатів, які зайдуть… чи воно затвердить? Тобто тут уже є колосальні домовленості і відповідальності ОВК у цьому немає. Тому ми працюємо над цим питанням і, я думаю, партійна організація, якщо буде активніше працювати з ОВК і з поданням на з’їзд, ми зможемо виключити і через ОВК провести нових депутатів.
Тільки людина з команди може в цій країні зробити лад
Стабільність має мати певну кількість років. Якщо вона є, тоді про це можна чітко сказати. А коли бувша партія Кучми мала більшість, потім Мороз, а потім півтора роки боротьби Ющенка з Тимошенко… важко сказати, що це був шанс. На останніх виборах, якби Порошенко одразу сказав, хто у нього буде прем’єром, міністрами, хто яку політику буде впроваджувати, ми могли би відверто сказати, як це буде, проаналізувати. Але він створив таку команду, яка є, і чимало з них виїхали з часом за кордон і не будуть любити Україну так, як українці.
У Тимошенко є сьогодні шанс, вона поставила собі за мету увійти в історію як реформатор. Вона звернулася до людей і закликала дати своїх найкращих представників, щоб вони далі рухалися у своїх посадах і показували, що можуть реформувати. І це правильний шлях, бо тільки людина з команди може в цій країні зробити лад, і щоб в команди в областях, містах, районах набиралися патріоти та відповідальні за свої дії люди.
Повний текст інтервю можна переглянути тут.
Вадим Івченко, народний депутат від фракції «Батьківщина», «Волинська правда», 30 березня 2017р.