Про підсумки Всеукраїнського селянського віча в інтерв’ю газеті «Фермер України» розповів народний депутат від «Батьківщини», заступник голови Комітету ВРУ з питань аграрної політики та земельних відносин Вадим Івченко.
– Після внесення проекту бюджету на 2017 рік ми багато чуємо про мільярди на підтримку аграріїв. Яка Ваша думка про це і чи отримають бодай що не будь фермери?
– Говорячи про «бюджетні» сподівання, селянам навряд чи варто розраховувати на надзвичайну щедрість урядовців. Адже з тих 5,4 мільярдів гривень, що прописані в Держбюджеті, значна частина потрапить до Міністерства АПК, Держгеокадастру, Держспоживслужби, інших центральних органів виконавчої влади, що тим чи іншим чином входять до системи АПК і будуть використані на зарплати чиновникам.
– Реально в бюджеті можливо знайти лише 2,97 млрд грн, з яких 1,4 млрд підуть на «підтримку галузі». А 1,5 млрд – це кошти спецфонду, з якого, після прийняття низки законів, в тому числі і про спецконфіскацію, можливе виділення певних коштів. Але це віртуальні гроші, адже ми поки не знаємо, що в тих законах буде, і чи будуть вони прийняті. Наприклад питання спецконфіскації взагалі мало кому зрозуміле, в тому числі й народним депутатам. Тому можемо говорити про те, що у нас є більш-менш реальні 1, 97 мільярда гривень. Друге питання: безпрецедентно мала підтримка сільськогосподарських виробників. Вона планується на рівні лише 0,2 % від тих 32 % ВВП, тобто 14 мільярдів валютної виручки, які держава отримує від АПК. Це сором і ганьба, оті 0,2 % при сумі видатків бюджету 578 мільярдів. Не можна скупитися на фінансування практично єдиної галузі, яка в Україні сьогодні є бюджетоутворюючою.
– Куди йдуть ці кошти?
– Навіть ці жалюгідні копійки вже заздалегідь розписані. Буде добре, якщо основні кошти, тобто 1,7 млрд. будуть використані для так званої підтримки на гектар по певних культурах, що спонукатиме внутрішню переробку сільськогосподарської продукції. У Мінагрополітики вважають, що головна увага буде приділятися гречці, житу (точніше, борошну з нього), кормам для тваринництва. Щось має перепасти також олійним та цукровим культурам, виробництву біопалива. Зрозуміло, що розподіл коштів буде проблемним і не завжди справедливим, але традиційні виробники експортного зерна повинні до цього поставитися спокійно: хоч їх продукція наразі надприбуткова, вона не може залишатися єдиним джерелом експорту. В Україні потрібно й нові сади закладати, й ставки з рибою мати, і тепличне овочівництво розвивати, і мед та горіхи до Європи возити, як пращури колись. На мою думку повертати ПДВ потрібно насамперед тим виробникам, які експортують не сировину, а готову продукцію або принаймні напівфабрикати, перероблені на українських підприємствах і руками українських робітників.
– Раніше існували різноманітні програми підтримки аграріїв через здешевлення кредитів. Сьогодні їх немає. Яка перспектива на майбутній рік?
– Стосовно програми відшкодування відсоткових ставок за кредитами, тут підхід мав би бути вибірковим, з наданням пріоритету тим культурам, які хоч і складають невелику частку в загальному обсязі сільгосппродукції, але важливі для країни. Наприклад, по тій же гречці: в Європі її не їдять, а у нас вона електорат завойовує. Або гарбузам, без насіння яких не спечеш славнозвісного німецького хліба.
– Скажіть декілька слів про Аграрний фонд та його роботу.
– Найголовніше завдання Аграрного фонду – працювати з дрібними сільгоспвиробниками, які вирощують у невеликій кількості зернові та технічні культури для внутрішнього ринку. Саме фонд має налагодити таку співпрацю цих підприємців з державою, щоб вона надавала підтримку винятково тим, хто її найбільше потребує. Для цього необхідно прийняти такі закони й підзаконні акти, які назавжди закріпили б державну підтримку за дрібними і середніми фермерами й приватними землевласниками.
Невдовзі побачимо, як ці та інші селянські проблеми будуть представлені в програмних документах профільного міністерства. Боротьба буде жорсткою, адже холдинги вже зараз рахують гроші, які вони сподіваються отримати з бюджету через міністерство».
Вадим Івченко, народний депутат від «Батьківщини», газета «Фермер України», 8 листопада 2016 року.