Інтерв’ю на радіо «Agro FM» було присвячене розвитку фермерства, проблемам сільських територій, а також шляхам реформування земельних відносин в Україні.
Тези з нашої розмови.
Щодо земельної реформи: по-перше, треба дати право людям, які хочуть продати свої наділи, отримати все ж такі свої гроші. Населення, яке саме зараз потребує коштів, — повинне мати можливість продати свої паї територіальній громаді, а та, зі свого боку, виплатити їм гроші за рахунок кредитів у державних банках, які вона зможе отримати без відсотків. Віддавати гроші громада буде за рахунок здачі в оренду цих паїв.
По-друге, обіг. Для мене будь-який обіг має бути за селоцентриською моделлю. Не можна купити землю, не показавши, що ти орендував її приблизно десь 5 років або займався на ній сільським господарством. Якщо ти вже її купив, то не можеш 7 років продавати. Це необхідно зробити, щоб прибрати спекуляцію. Пріоритет тому, хто живе недалеко від цієї ділянки. Бо для чого, наприклад, земля в Вінниці жителю Одеської чи Кіровоградської області? Тобто, обіг має відбуватись серед тих, хто працюватиме на цій землі. І обов’язково мають бути обмеження кількості в одні руки…
Що пропонують наші опоненти – не робити обмеження, дозволити купівлю юридичним особам. Тобто, хтось куплятиме десятками гектарів землю в різних областях. Потім місцеві фермери оброблятимуть ці землі, відаючи долю цьому земельному магнату.
Це не правильно! Обіг має відбуватись серед тих, хто працює на цій землі або хоче створити для себе робоче місце. Також потрібно дати право довготривалої оренди (десь років на 25) для багаторічних насаджень.
Хоча погоджуюсь, що про все це потрібно ще розмовляти. До чого суспільство готове? Чи повірить воно у такі намагання реформ у земельній сфері?
Вадим Івченко, народний депутат від «Батьківщини», Facebook, 2 березня 2018р.