Поки у державі не зміниться законодавство про оренду землі, на цьому ринку не вдасться навести лад. Адже зараз термін середнього договору оренди – від 15-ти до 49 років. Тож, навіть якщо новий покупець і прийде, буде виплачувати кошти за старими ставками.
Обговорюючи вимогу іноземних партнерів скасувати мораторій на землю, він наголосив: якби Захід справді хотів вводити в Україну інвестиції, то у нас достатньо підприємств, які потребують переоснащення.
«Маємо достатньо галузей, куди б можна було запустити дешеві кредити для запровадження відповідних інновацій», – зауважив Івченко.
Насправді, за його словами, в Україні під мораторієм перебуває лише 26 мільйонів гектарів землі із 42-х, тобто – 72 %.
«Інша земля продається і купується. Та й останні дані із Державного реєстру прав свідчать, що великі масиви земель накопичили десь вісім псевдо-фермерів. Я вже не кажу про те, що з ДЗК зареєстровано 69% земель, а у реєстрі прав на майно – всього 21%. І лише 33% мають податкові номери», – розповів нардеп.
Він переконаний: орендну ставку землі для громадян не вдасться підняти. Адже усі наділи або уже перебувають в оренді, або ж – у чиїйсь власності.
«Тобто, майбутній покупець буде зобов‘язаний виконати договори оренди, тоді як в середньому вони – від 15 до 49 років. Тож ми просто не зможемо знайти нормального покупця, оскільки той, який прийде, буде виплачувати кошти по тих же ставках», – вважає Івченко.
Відтак, поки не внесемо зміни до закону про оренду земель, цю ситуацію виправити не вдасться.
«Там потрібно вказати, що новий покупець має право розпоряджатися землею так, як він хоче. Та жоден фермер – від маленького до великого – не пропустить цей закон. Тож, фактично, ми дамо змогу поступового викупу латифундистам. Адже за усі ці роки вони знайдуть кошти та поступово накопичуватимуть свою базу», – зазначив депутат.
За його словами, навіть, якщо ринок запустити сьогодні, він почне діяти лише через 25 років. Тоді ці латифундисти уже матимуть право власності на землі.
Поки не вирішимо ситуації із тіньовим обігом землі, нічого змінити не вдасться.
«У нас там перебуває майже 8 млн. гектарів. Із цим потрібно наводити порядок. Адже мораторій запроваджувався для того, щоб ухвалювати земельні закони та впроваджувати їх. Та за усі ці роки Верховна Рада зробила лише один такий закон», – наголосив Івченко.
Тож він зазначив: у керівництва держави не має політичної волі для ухвалення земельних законів, «які б працювали на користь людей».
Вадим Івченко, народний депутат від «Батьківщини», ZIK, 23 квітня 2018р.