За три з половиною роки – майже 200 законопроектів, з яких 27 стали чинними актами.
Це результат роботи народного депутата, заступника голови Аграрного комітету Вадима Івченка. Більшість законопроектів з направлені на реформування саме аграрної галузі та розвиток сільських територій.
Вадим Івченко – прихильник продовження мораторію на продаж землі. За його словами: «Мораторій на продаж землі сільськогосподарського призначення – це не зупинка реформи, це час, який дається парламентарям та уряду для ухвалення необхідних законів та відповідного земельного законодавства».
В березні для об’єднання зусиль аграріїв та політиків було підписано Всеукраїнський меморандум «Новий аграрний курс України» про співпрацю щодо проведення реформ у сільському господарстві та забезпечення розвитку сільських територій. В ньому визначені реальні кроки для впровадження реформ, зростання аграрного виробництва та зайнятості на селі, збільшення інвестицій у сільське господарство і надходження до місцевих бюджетів, захисту прав власників та орендарів земельних ділянок (паїв), а також інших аграрних активів.
На цьому також акцентувала увагу учасників Всеукраїнського форуму «Новий курс України» лідер ВО «Батьківщина» Юлія Тимошенко 15 червня в столичній «КиївЕкспоПлазі».
Ми вирішили дізнатися безпосередньо у Вадима Івченка що ж це таке «Новий аграрний курс» та поставили йому ряд запитань з цього приводу.
ВФУ: Чи можливо «на папері» побачити цей програмний документ?
Вадим Івченко: Насамперед я хочу, щоб наші читачі зрозуміли: «Новий аграрний курс України» є складовою частиною «Нового курсу України» представленого в червні на зібранні в «КиївЕкспоПлазі». Це як керівництво до дії. Про це ж говорять і перші пункти підписаного між «Батьківщиною» та аграрними асоціаціями Меморандуму: зобов’язання разом розробити новий аграрний курс України. І це знаково, що до розробки долучаються саме товаровиробники, фермери, селяни і вони визначать – яким вони хотіли б бачити розвиток аграрного виробництва та сільських територій.
ВФУ: Чи вже надходили до Вас якісь пропозиції?
Вадим Івченко: Так, звичайно. Певні побажання та пропозиції ми почули на тому ж зібранні 15 червня, майже щодня я отримую на електронну пошту та через соціальні мережі певні зауваження.
До цього була проведена панельна дискусія «Новий аграрний курс України» на Дніпропетровщині, де фермери, представники аграрного бізнесу, аграрних асоціацій та спілок ділились один з одним напрацюваннями, а також обговорювали свої пропозиції. Ми вже розпочали формувати відповідну законодавчу базу.
ВФУ: Чим принципово буде відрізнятися нова аграрна політика від нині діючої?
Вадим Івченко: Зараз держава підтримує в основному великих виробників. У минулому році з 4 – х мільярдів гривень дотацій, виділених державою, більшу частину отримали саме вони. Нова аграрна політика буде спрямована на підтримку саме дрібних та середніх господарств. Ми формуємо нову аграрну програму і вже невдовзі вона буде представлена по всіх напрямках – тваринництво, переробка, органічна продукція.
ВФУ: Але ж і уряд, ухвалюючи Концепцію розвитку фермерських господарств, пообіцяв підтримку власників ОСГ та збільшення за їх рахунок фермерських господарств на 10%.
Вадим Івченко: Так, дійсно, обіцяно багато, але під цими обіцянками немає законодавчої бази. А наша фракція у Верховній Раді, і я особисто, в законодавчій роботі велику увагу приділяємо саме створенню та легалізації сімейних фермерських господарств. Розроблено понад 10 законопроектів якими ці господарства вводяться в правове поле, їм надаються преференції – від пенсійного забезпечення до державної підтримки, вони отримують землю для обробітку, полегшується податковий режим тощо.
ВФУ: А які основні принцип «Нового аграрного курсу», на чому він буде базуватися?
Вадим Івченко: Основою «Нового аграрного курсу» має бути сім’я та розвиток села і сімейних фермерських господарств. Сьогодні майже 4,5 мільйона селян працюють в одноосібних господарствах, однак вони, виробляючи аграрну продукцію, зокрема 80 % молока, займаючись рослинництвом, садівництвом, тваринництвом, не мають статусу сільгоспвиробника. А відтак – не сплачують податки, не наповнюють місцеві бюджети, не можуть отримати бюджетної підтримки та кредити, компенсацій за відсотки за кредитами… Так не має бути! Держава має законодавчо допомогти одноосібникам ввійти в правове поле. Якщо в селі кожного року буде створюватись хоча б одна сімейна ферма, то за три роки в селі буде стільки робочих міст, скільки Україна зробила в сільськогосподарській сфері за 26 років незалежності. А створення великої кількості сімейних фермерських господарств, які працюватимуть на землі, автоматично вирішить питання обігу землі в Україні.
Ключові ж принципи нової аграрної політики України закладені в Меморандум і вони є такими:
– інклюзивність процесу розробки аграрної політики – врахування думок аграріїв, в тому числі забезпечення участі представників аграрних асоціацій в розробці заходів та положень, що зачіпають інтереси аграрного сектору;
– підвищення конкурентоздатності вітчизняних сільськогосподарських товаровиробників на національному і міжнародному ринках, в тому числі забезпечення відкритого та легкого доступу до найсучасніших технологій обробки ґрунту, добрив, засобів захисту рослин і посівного матеріалу;
– непорушність права власності та інших майнових прав власників паїв і землекористувачів, унеможливлення земельного рейдерства;
– лібералізація імпортно-експортної політики, відмова від будь-яких видів обмежень на імпорт матеріально-технічних ресурсів, що використовуються в сільському господарстві, з обов’язковим врахуванням інтересів вітчизняних сільськогосподарських товаровиробників, а також на експорт сільськогосподарської продукції, включаючи імпортні/експортні мита, ліцензування, квотування та аналогічні до них заходи;
– дерегуляція аграрного сектора економіки, скорочення дискреційних повноважень чиновників і адміністративного втручання в роботу сільськогосподарських товаровиробників, регулювання цін на сільськогосподарську продукцію виключно шляхом фінансових і товарних інтервенцій, передача частини повноважень з регулювання господарської та професійної діяльності в сфері сільського господарства інститутам саморегулювання;
– демонополізація ринків матеріальних ресурсів, логістичних послуг та інших ринків товарів і послуг, що використовуються в сільському господарстві, а також ринків сільгосппродукції і продовольства;
– забезпечення стабільної, прогнозованої політики в сфері оподаткування і державної підтримки сільського господарства, встановлення мораторію на збільшення податкового навантаження на легальних сільськогосподарських товаровиробників на найближчі 5 років;
– детінізація ринків оренди с/г земель і сільгосппродукції, унеможливлення тіньового виробництва сільгосппродукції і ухилення від оподаткування;
– забезпечення фінансової самодостатності та спроможності територіальних громад у сільській місцевості;
– підвищення конкурентоздатності і розвиток вітчизняної аграрної науки та інновацій, освіти та дорадництва;
– сприяння самоорганізації сільськогосподарських товаровиробників;
– сприяння розвитку вітчизняного сільгоспмашинобудування, транспортної інфраструктури та логістики, насіннєвої та племінної справи.
– гармонізація з Європейським союзом Законів та Технічних регламентів які формують правове поле та технічне регулювання в агропромисловому комплексі України.
ВФУ: Реалізацію, тобто втілення в життя, цих положень ви плануєте здійснювати після виборів, при новій владі?
Вадим Івченко: Ні, наша політична сила має достатньо можливостей щоб уже в цьому році реалізувати першочергові завдання, а саме:
- Прийняти проект Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо деяких питань оподаткування податком на додану вартість операцій з вивезення за межі митної території України олійних культур», реєстр. №7403 – 2 від 29.12.2017 року;
- Внести зміни до Закону України «Про Державний бюджет України на 2018 рік», Закону України «Про державну підтримку сільського господарства України», а також до Бюджетного кодексу України щодо:
– збільшення фінансування бюджетної дотації для розвитку сільськогосподарських товаровиробників та стимулювання виробництва сільськогосподарської продукції (квазіакумуляція ПДВ) до 4 млрд. грн., страхування сільськогосподарської продукції з державною підтримкою до 45 млн. грн.. та обмеження фінансування надання часткової компенсації вартості сільськогосподарської техніки та обладнання вітчизняного виробництва до 500 млн. грн., зменшення видатків за програмою «Державна підтримка галузі тваринництва» до 700 млн. грн.;
– спрямування на виплату дотації по програмі квазіакумуляції ПДВ протягом наступних 5 років не менше 60 % передбачених на державну підтримку сільського господарства коштів;
– розподілу коштів пропорційно виручці від реалізації продукції, отриманій в результаті здійснення дотаційних видів діяльності.
- Ми вже відстояли прийняття у Верховній Раді в другому читанні законопроект №6490-д який за три роки дасть можливість створити в Україні приблизно 500 тисяч легально працюючих у сільському господарстві домогосподарств або одноосібних господарств Вони отримають статус товаровиробника, пенсійне забезпечення та соціальний пакет, а також можливість працювати в легальному полі. А це – зростання добробуту сільських сімей, якісні та доступні українські продукти харчування, збільшення експорту і як наслідок зростання економіки країни.
ВФУ: І на сам кінець, що б Ви побажали аграріям, селянам, нашим читачам напередодні 27-ї річниці Незалежності України?
Вадим Івченко: Ми неминуче переможемо на всіх фронтах, бо маємо велику силу – працьовитих людей і родючу землю. Україна обов’язково стане однією з найпотужніших держав Європи, бо в нас усе для цього є.
Вадим Івченко, народний депутат від «Батьківщини», «Фермер України», 20 серпня 2018р.