Вадим Івченко: Дамоклів меч над ГО

З 1 січня 2017 року більшість неприбуткових організацій може припинити свою роботу, пише на Facebook народний депутат від «Батьківщини» Вадим Івченко.

Чи знаєте ви, що з 1 січня наступного року змінюється порядок оподаткування податком на прибуток діяльності неприбуткових підприємств, установ та організацій?

І зміни стосуватимуться не тільки громадських організацій, а також благодійних організацій, асоціацій, творчих спілок, релігійних організацій, інших неприбуткових організацій, які зареєстровані в Україні. І звісно – сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів.

Якщо всі ці організації до 1 січня не приведуть у відповідність до вимог Податкового кодексу України свої установчі документи, а саме статути — мають сплачувати податок на прибуток.

Щодо кооперативів — хочу сказати окремо: в той час, коли уряд декларує, що пріоритетним напрямком розбудови аграрного сектору економіки є розвиток сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів, оскільки це є справжнім підґрунтям розвитку сільських територій та запорукою заможності селян, вони опиняються на межі знищення.

Законом визначається, яка сама організація може вважатись неприбутковою:

  1. Утворена і зареєстрована в порядку, визначеним чинним законодавством, тобто відповідно до Закону України «Про громадські об’єднання», Закону України «Про благодійні організації», інших законодавчих актів.
  2. Установчі документи якої повинні містити заборону розподілу отриманих доходів (прибутків) або їх частини серед засновників (учасників), членів такої організації, працівників (крім оплати їхньої праці, нарахування єдиного соціального внеску), членів органів управління та інших пов’язаних з ними осіб.
  3. В установчих документах якої передбачається передача активів одній або кільком неприбутковим організаціям відповідного виду або зарахування до доходу бюджету у разі припинення юридичної особи – неприбуткової організації (у результаті її ліквідації, злиття, поділу, приєднання або перетворення).

І якщо першу вимогу всі неприбуткові організації виконують ще на етапі реєстрації, другу та третю вимоги – повинні обов’язково передбачити у своїх статутах.

На практиці відповідні процеси і процедури замають багато часу, а також не для всіх є зрозумілими, зокрема, щодо того, які суттєві моменти необхідно врахувати неприбутковим організаціям, щоб залишитися в Реєстрі неприбуткових організацій після 1 січня 2017 року.

Для внесення до Реєстру кожна неприбуткова організація має подати до територіального органу Державної фіскальної служби за її місцем розташування низку документів, у тому числі копії установчих документів. Органи ДФС проводять перевірку відомостей у поданих документах, і, зазвичай, у більшості випадків відмовляють організації у внесенні неприбуткової організації до Реєстру.

Чому?

Пояснюють це тим, що установчі документи не відповідають вимогам Податкового кодексу України, пропонуючи їх переробити. А час спливає…

Таким чином, неприбуткові організації, в тому числі громадські організації всеукраїнського, обласного та районного рівнів, а також майже 1000 сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів опиняться під загрозою припинення своєї діяльності.

Не будемо зараз зупинятись на тому, до чого може призвести всі ці дії. Але для недопущення зменшення спроможності організацій громадянського суспільства, які з 1 січня 2017 року опиняться на межі припинення своєї діяльності, я зареєстрував законопроект, який пропонує продовжити до 1 липня 2017 року термін приведення таким організаціям своїх установчих документів у відповідність до вимог Податкового кодексу України (№ 5351).

Тепер справа за малим.

За останні 3 пленарні тижні потрібно проголосувати цей законопроект і дати більше часу неприбутковим організаціям для своєчасного приведення своїх установчих документів у відповідність до вимог Податкового кодексу України.

Вадим Івченко, народний депутат від «Батьківщини», Facebook, 11 листопада 2016-го.

Календар новин

Останні новини

Фото дня

Відео дня

Пряма мова