Вадим Івченко: 32 тисячам фермерських господарств дали другий шанс

Минулого тижнячя парламентарі 262 голосами прийняли у другому читанні законопроект «Про внесення змін до деяких законів України щодо стимулювання створення та діяльності сімейних фермерських господарств» (№ 1599).

При доопрацюванні цього документу та винесення в зал для розгляду в повторному другому читанні, найважливішим завданням ставилось створити зрозумілий та максимально простий для громадян порядок створення сімейних фермерських господарств.

Тобто визначити – коли ж фермерське господарство набуває статусу сімейного?

Після підписання президентом цього законопроекту — сімейне фермерське господарство має відповідати двом критеріям.

По-перше, у його господарській діяльності обов’язково використовується праця членів сім’ї. Чи можна залучити до роботи інших громадян? Так. Але виключно для виконання сезонних та окремих робіт, які безпосередньо пов’язані з діяльністю господарства, і потребують спеціальних знань чи навичок.

Наприклад, сімейне фермерське господарство вирощує трудомістку продукцію – полуницю, малину, і сім’я в сезон не може самотужки зібрати ці ягоди. Вона матиме право наймати людей зі сторони, в тому числі, приміром, старшокласників, аби вчасно впоратися з цією роботою. Або потрібно запросити спеціаліста-механізатора для лагодження обладнання…

По-друге — керівником сімейного господарства обов’язково має бути один з членів родини. Тобто, голова сімейного фермерського господарства не може доручати виконання своїх обов’язків людині, яка працює за контрактом.

Якщо у фермерського господарства немає статусу юридичної особи, воно може працювати на основі діяльності фізичної особи – підприємця. І матиме статус сімейного фермерського господарства, якщо у його роботі використовується праця членів родини фізичної особи-підприємця (відповідно до статті 3 Сімейного кодексу України).

У цьому випадку не буде потреби перереєстрації вже створених фермерських господарств, які відповідають зазначеним вимогам (понад 32 тис. господарств) для отримання такого статусу, чи будь-якої перереєстрації, а відповідно і додаткових витрат, як грошей, так і часу.

Це, так би мовити, розбір законопроекту з юридичної точки зору. А якщо відповідати на питання – що ми намагались досягти прийняттям цього закону, які цілі переслідували — зазначу: в Україні є кілька десятків тисяч господарств, які вже переросли особисті селянські і цим законопроектом держава засвідчує готовність співпрацювати з ними як з об’єктами аграрного бізнесу.

Це може передбачати і фінансову допомогу з бюджету таким господарствам, а вона в нинішніх умовах необхідна більшості таких господарств, а також знищення інституту посередництва, на якому аграрними виробниками втрачались значні суми з виробленої продукції.

Івченко

І навіть це не головне, чого ми прагнули досягти.

У часи економічної скрути маємо підтримати фермерський рух в Україні. Це саме той фундамент, який дозволить з новою інтенсивністю розвивати аграрний сектор, створювати на селі робочі місця, розширювати перелік продовольчої продукції, створювати продукцію з доданою вартістю і підвищувати її якість. А сфера, яка дозволить це зробити – тваринництво, овочівництво, садівництво, виноградарство, ягідництво, грибівництво – дуже трудомістка і не дає моментального прибутку, і цим не цікава великим агрохолдингам, які заробляють, маже виключно на вирощуванні зернових культур.

Вважаю, що прийняття цього законопроекту зменшить тіньову складову бізнесу, збільшить надходження в бюджет країни, надасть можливість сільським трударям нараховувати загальний трудовий стаж, оскільки для всіх не секрет, що знайти роботу у сільській місцевості наразі майже неможливо. Не можу на 100% ручатись, але, все ж таки, на мою думку це має трохи пригальмувати вимирання українських сіл. Якщо людина там де живе зможе працювати та заробляти — це є вже стимул не полишати свої сім’ї на роки і не подаватись в інші краї на заробітки.

Хочу подякувати всім, хто долучився до розробки цього законопроекту: народним депутатам, асоціаціям та федераціям, міжнародним донорським організаціям та окремим керівникам фермерських підприємств. Маю надію, що законопроект буде корисний українським аграріям.

Вадим Івченко, народний депупут від «Батьківщини», Agropolit.com, 5 квітня 2016р.

Календар новин

Останні новини

Фото дня

Відео дня

Пряма мова