Усі газові контракти для європейських країн мали пункт «бери або плати».
Про це народний депутат від «Батьківщини» Сергій Власенко заявив вчора в програмі «Перші про головне» на телеканалі «ZIK».
«Пункт «бери або плати» – це єдина негативна річ у контракті 2009 року. Але чи була альтернатива, чи могли не підписувати тоді цей пункт? Ні. Це було загальне правило для всієї Європи. Усі газові контракти мали пункт «бери або плати», – наголосив він.
За його словами, у 2011 році ситуація змінилась.
«У 2011 році Європейська комісія провела антимонопольне розслідування і встановила, що цей пункт порушує антимонопольне законодавство ЄС. І тоді Польща, маючи такий самий контракт, як і Україна, пішла і скасувала це. Чехи у Віденському суді також скасували цей пункт і визнали його таким, що не відповідає вимогам антимонопольного законодавства ЄС», – пояснив парламентар.
Народний депутат від «Батьківщини» спростував закиди про найвищу ціну на газ в Європі. Він озвучив дані дослідження польських ЗМІ, які відповідають довідці НАК «Нафтогаз», згідно з якими у 2011 році ціна на газ у Франції становила 399 дол. за тис. куб. м, у Швейцарії – 400 дол., у Польщі – 420 дол., а в Україні – 309 дол.
Сергій Власенко також спростував слова лідера Радикальної партії, що ціна на газ була 450 дол.
«Ось вирок судді Кирєєва, де зазначено, що ціна зросла з 197.5 дол. за тис. куб. м у 2008 році до 232.98 дол. у 2009 році. Ціна на газ у 2009 році становила 232.98 дол. У мене також довідка НАК «Нафтогаз», де зазначено, що з 2009 по 2014 рік не було такої ціни. Ціни 450 дол. жодного разу не було», – сказав політик.
Як зазначив Власенко, ще одна брехня про контракт 2009 року – це формула розрахунку.
«Пункт 4.4. газового контракту говорить про те, що якщо ціни за формулою не відповідають ринковим, треба їх переглядати. Починаючи з 2012 Юлія Тимошенко і її захисники завжди говорили, що нам треба йти у Стокгольмський арбітраж і що в нас є підстави виграти справу, якщо ціна не ринкова», – зауважив він.
Водночас депутат запитав, чому не згадується те, що разом з газовим контрактом було підписано контракт щодо транзиту?
«Стаття 8.1 – формульний розрахунок ставки за транзит. Так само, як і газ, так і транзит розраховувався за формулою. І лише за перший рік у нас вартість транзиту збільшилась з 1.70 дол. за тис. куб. м на 100 км до 2.70 дол. І далі ціна тільки зросла. Зараз у нас ціна транзиту – близько 4 дол. Ляшко виходить і говорить те, що не може довести», – обурився Власенко.
Окрім того, парламентар наголосив, що Україна справедливо виграла спір у Стокгольмському суді.
«Спір був про те, що у 2011-2013 роках Україна платила за газ не стільки, скільки передбачено контрактом, а переплачувала за газ. І саме на підставі пунктів контракту наша держава пішла в арбітраж і довела, що Янукович свідомо переплачував за газ», – сказав він.
Сергій Власенко також зачитав постанову Верховного Суду України, яку вперше в історії України прийнято та підписано всім складом суддів.
«Вирок Печерського суду – скасувати, ухвалу Апеляційного суду, ухвалу судової палати в кримінальних справах – скасувати, кримінальну справу щодо Юлії Тимошенко закрити за відсутністю події злочину», – підсумував він.