Верховна Рада України ухвалила проект Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо посилення гарантій дотримання прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» (№ 2166) з пропозиціями президента.
За відповідне рішення проголосували 266 народних депутатів України.
«Зараз ми говоримо про долю 1 млн 650 тис. наших громадян. На кону честь держави, яка не хилиться перед агресором і робить все для того, щоб не просто зберегти лояльність наших громадян, а щоб полегшити їхнє життя. Це наш обов’язок – допомогти українцям, які постраждали від агресії Росії проти нашої держави. Я закликаю вас підтримати цей надважливий законопроект», – сказав заступник Голови партії «Батьківщина», голова Комітету з прав людини Григорій Немиря, представляючи законопроект №2166 на засіданні парламенту.
Зі свого боку депутат від «Батьківщини» Альона Шкрум заявила, що не можна «кидати напризволяще майже 2 млн українців і продовжувати знущатися над ними»: «Це наші громадяни, громадяни України, які чекають сьогодні від нас позитивного голосування».
Як відомо, 25 листопада Президент України Петро Порошенко повернув до Верховної Ради України Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо посилення гарантій дотримання прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» (№ 2166) зі своїми пропозиціями.
За словами Григорія Немирі, президент повернув цей законопроект до парламенту не тому, що він проти, а через бюрократичні процедури.
Нагадаємо, 18 лютого 2015 року законопроект №2166 було внесено до Верховної Ради (доопрацьований та перереєстрований 13 березня 2015 року).
Цей документ розроблявся авторським колективом, до складу якого окрім народних депутатів України увійшли експерти з питань захисту прав внутрішньо переміщених осіб низки громадських правозахисних організацій та експертів міжнародних організацій.
Зокрема йдеться про такі організації як: ВБФ «Право на Захист», «Адвокація та моніторинг внутрішнього переміщення в Україні», Громадська ініціатива «Восток-СОС», Українська Гельсінська спілка з прав людини, Харківська правозахисна група, Громадянська ініціатива «КримSOS», Центр громадянської просвіти «Альменда», Експертна Рада при Міністерстві юстиції України та УВКБ ООН.
Законопроект тричі включався до порядку денного пленарних засідань парламенту, проте двічі був проігнорований і лише після проведення масштабної адвокаційної роботи Комітетом з прав людини та громадськими організаціями законопроект був винесений на розгляд 19 травня 2015 року і за результатами голосування 242 голосами «за» був прийнятий у першому читанні.
Комітет з прав людини невідкладно розпочав роботу над підготовкою законопроекту до другого читання і вже 17 червня 2015 року було ухвалено рішення рекомендувати Верховній Раді України прийняти законопроект у другому читанні.
Проте, незважаючи на масштабну адвокаційну роботу, законопроект майже 5 місяців не виносився до другого читання.
Лише наприкінці жовтня після численних закликів голови та членів Комітету з прав людини і громадськості вдалося переконати Верховну Раду України розглянути цю законодавчу ініціативу у другому читанні і, зрештою, 243 голосами народних депутатів законопроект №2166 був ухвалений в цілому та направлений на підпис президенту.