Верховна Рада України проголосувала за створення Фонду енергоефективності. На його діяльність виділять гроші міжнародні організації. Зокрема, 120 мільйонів євро безповоротної допомоги виділять Євросоюз і уряд Німеччини. Ці гроші, а також кошти з бюджету, за словами голови Мінрегіонбуду Геннадія Зубка, уряд розподілятиме на термомодернізацію і енергетичну модернізацію житлового фонду.
За рахунок грошей з Фонду людям компенсуватимуть до 50% тіла кредиту за проектами з енергоефективності. Запуск Фонду, кажуть в Мінрегіонбуді, дозволить протягом трьох-п’яти років провести комплексне оновлення будівель і заощадити на енергоресурсах близько трьох мільярдів доларів на рік.
Перспективи створення Фонду енергоефективності прокоментував в ефірі радіостанції «Голос Столиці» народний депутат від партії «Батьківщина», член комітету Верховної Ради з питань паливно-енергетичного комплексу, ядерної політики та ядерної безпеки Олексій Рябчин.
Коли буде створено Фонд енергоефективності?
— Дійсно, я вітаю всю країну з ухваленням законопроекту про створення Фонду енергоефективності. І зал ВР був консолідований як ніколи, 278 голосів — це дійсно для нашого законопроекту перемога. І Фонд буде створюватися після того, як цей законопроект підпише президент. Ми сподіваємося, що це буде дуже скоро і після у наших урядовців буде певний час, щоби запустити роботу цього фонду. Вони кажуть, що вони це зроблять до початку опалювального сезону. Але у мене є сумніви, розуміючи взагалі нашу ситуацію, тому я думаю, що на початку опалювального сезону та, можливо, на початку наступного року цей фонд вже буде працювати.
В уряді говорили, що цей законопроект допоможе знизити споживання газу, модернізувати будинку і заощадити на енергоресурсах близько трьох мільярдів доларів. Яким чином розраховували цю цифру?
— Україна — одна з найбільш енергонеефективних країн в Європі. І житлово-комунальний сектор є найбільшим складником цієї енергонеефективності. Що я буду казати, наші слухачі прекрасно розуміють, в яких умовах вони знаходяться. Коли були останній раз, ремонтувалися їхні дома? Коли ми взимку бачимо, як труби випускають пар і гріють землю, коли вони були замінені? Так ось, є дуже великі проблеми у нас, і одна з проблем, це недостатність інвестицій в цю сферу. І тому такі інструменти як фонд енергоефективності створювалися в усіх країнах ЄС, Польщі, балтійських країнах, Болгарії, коли вони вступали до ЄС і адаптували їх законодавство саме для того, щоби забезпечити громадян комфортними умовами проживання. І знизити споживання енергії, тому що ми використовуємо дуже неефективно наш власний газ, той газ, який ми імпортували з Росії, зараз російський газ з Європи собі перекачуємо по реверсу. Тобто це дасть можливість людям, які об’єдналися в ОСББ, залучати кошти ЄС, залучати кошти держбюджету для того, щоби покращувати умови життя, одночасно, коли ти ставиш лічильник, індивідуальний тепловий пункт в будинку, ти будеш платити менше. Фонд компенсує 30%, 40%, 50%, в залежності від стану житла, від пакету, який буде взятий. А решта коштів, це люди повинні самі виплачувати банку, вони будуть виплачувати з тої економії, яку отримали.
Виплата з Фонду енергоефективності як буде відбуватися?
— Люди в своєму ОСББ голосують, що вони йдуть на капітальний ремонт свого будинку. І вони для цього повинні зробити енергоаудит. Тобто це інженер, який повинен прийти і подивитися на будинок в тепловізор, де у нього втрати є найбільші, стан даху, стан підвалу, сказати: тут треба ізоляцію, наприклад, три міліметри, сантиметри, чи п`ять, який матеріал… Тобто це як доктор, він має діагностувати проблему. З цим енергоаудитом люди йдуть в Фонд енергоефективності, і вони його дивляться, чи професійно він зроблений. Якщо все нормально, то автоматично до 80% цього енергоаудиту планувалося, що буде компенсовуватися людям і люди з цими документами йдуть в банк, домовляються з банком, беруть кредит, коли люди проголосували за це, визначили підрядника, визначили фірму, яка буде їм робити, Фонд автоматично компенсує на їхній рахунок в банку 30-40-50%, в залежності від умов, скільки відсотків субсидіантів є в будинку, який пакет, комплексний чи легкий, вони взяли, тобто повна модернізація чи лише часткова. І після люди вже виплачують банку тіло кредиту. Так воно буде працювати. Це те, що ми заклали в закон. Як наш уряд буде це імплементувати, у мене дуже багато претензій, «Батьківщина» знаходиться в опозиції, і ми контролюватимемо, щоби ці гроші потрапили дійсно до людей і не були вкрадені, не було маніпуляцій, ми заклали дуже багато запобіжників. Також будуть моніторити ситуацію міжнародні органи, міжнародні організації, міжнародні уряди, які дали туди гроші своїх платників податків.
Тобто цей Фонд буде підпорядкований Кабміну?
— Цей фонд буде під Кабміном, і головним органом цього фонду буде наглядова рада. Наглядова рада обирається з п’яти членів, два від Кабміну, тому що там будуть гроші платників податків, і уряд повинен моніторити, два члени будуть незалежними. І одна людина буде від представників донорів. Таким чином буде три незалежних члена. Тобто всі умови для того, щоб фонд працював прозоро, ми заклали. Однак ми знаємо нашу країну дуже прекрасно і будемо моніторити ситуацію, щоб не було жодних зловживань. Уряд на Фонд не має дуже багато впливу, тому що це буде залежати від людей. Бо до мене підходили мої колеги, народні депутати, і казали: а чи буде по регіонам розповсюдження цих коштів, тому що мені треба дитсадок, якусь лікарню енергоефективну зробити. Ми казали: ні, це буде працювати тільки від людей. Якщо люди об’єдналися в своєму окрузі, своєму місті, створили ОСББ і подали заявку на реновацію, тоді вони отримають кошти. Тобто ми намагалися політиків відсунути від цих речей. Урядовців відсунути. Однак хтось повинен загальне керування робити. Тобто це державний фонд, є державні гарантії певні, однак ми намагалися закласти туди незалежність прийняття рішень, щоби не було зловживань. І це були вимоги наших європейських колег. Для того, щоби вони дали своїх 120 мільйонів євро. А ще раз: європейці дають, це біля 3-3,5 мільярдів гривень, а Україна тільки дала 400 мільйонів. От порівняйте, український бюджет дає 400 мільйонів зараз, в цьому році, і європейці дають 3,5 мільярди. Є співрозмірність, тому будемо вимагати від уряду також наповнювати цей фонд, щоби більше людей могли скористатися перевагами цього фонду.
Це на рік кошти розраховуються?
— Є декілька механізмів, як цей Фонд буде наповнюватися. Так як Фонд буде працювати по-білому, тобто це не будуть якісь там шабашники працювати і робити, це фірми, які будуть офіційно отримувати ці кошти з банку, переказ банківський, тобто будуть платити з цього податки, створювати робочі місця, і ці гроші будуть повертатися в бюджет і наповнювати Фонд. Але є так званий револьверний механізм в усіх країнах, які зробили це, але він не робиться на першому році існування фонду. Що таке револьверний механізм? У нас 60% людей отримують субсидії. Тобто ми розуміємо, що енергетична бідність в Україні настільки велика після підняття тарифів, що у людей нема грошей навіть з банками розрахуватися. Ми це прекрасно розуміємо. Тому є механізми, як цю субсидію, якщо її монетизувати правильно, як люди можуть оплачувати цю реновацію з своєї субсидії і таким чином буде наповнюватися фонд. Поки що він буде наповнюватися за кошти міжнародних донорів і за кошти держбюджету.
Якщо людина отримала компенсацію з Фонду на модернізацію свого житла, це відобразиться на субсидіях?
— Це не окрема людина отримала компенсацію, це ОСББ, частиною якого є людина, що проживає в цьому будинку. Тобто ми не кажемо про окрему людину. Однак це була якраз і вимога наших європейських колег, просто що Україна зараз не готова до цього, уряд не створив механізм монетизації субсидій, ви не можете це зробити на третій рік вашого врядування, коли ви вперше тарифи підняли, а потім думаєте, як субсидії монетизувати, і ми не можемо субсидії спрямовувати в Фонд. У всіх країнах, де ми аналізували практику застосування, це субсидії якраз і є джерелом наповнення Фонду. У нас же люди не отримують субсидії на руки, це просто взаємозаліки йдуть з мережами тепловими, постачальниками газу, «Нафтогазом», тобто ці гроші ніхто і так не отримує на руки. Тобто це не живі гроші, їх треба монетизувати, і для того, щоби ми казали про такі речі, про які ви мене запитували. А так в усіх країнах працює таким чином, що коли ти зробив модернізацію свого будинку, багатоквартирного, ти автоматично будеш споживати менше енергії, і в тебе зменшиться платіжка, і зменшиться субсидія, бо тобі непотрібно буде стільки платити.
Тобто держава буде менше витрачати на субсидії, таким чином знімається навантаження на держбюджет. До речі, коли я почув від наших німецьких колег, що вони бажають, щоби їхні гроші, умовно їхній внесок, був спрямований на те, щоби компенсувати більше відсотків на ті будинки, де є 50-60% субсидіантів, тобто щоби людям компенсувати, не 40%, а 50%. В тих будинках, де є дуже багато субсидіантів, у нас ще пенсіонери, ми прекрасно розуміємо, вони не можуть платити кредити, навіть на 30-40 гривень в місяць більше. Тому це пропозиція не уряду України, це пропозиція наших іноземних колег, допомагайте людям після того, як ви підняли тарифи, для того, щоб вони жили в кращих умовах, для того, щоб вони платили менше.
Повний текст матеріалу можна переглянути тут.
«Голос Столиці», 9 червня 2017 р.