Сьогодні Верховна Рада зробила перший крок до енергозбереження і початку реформ в житлово-комунальному господарстві – ухвалила в першому читанні законопроект №4901 «Про комерційний облік комунальних послуг».
Як співавтор я дуже радий, що нарешті цей важливий законопроект винесений в зал і проголосований. Він відповідає європейським нормам і необхідність в ньому давно назріла. Але я хочу нагадати про історію запровадження обліку в Україні.
Ще в 2009-му році уряд Юлії Тимошенко ухвалив відповідну постанову та розробив державну програму на 2010-2014 роки, яка передбачала стовідсотковий облік тепла.
На жаль, жоден з наступних урядів не розробив таких програм. Тому я радий, що Верховна Рада нарешті це здійснила: законопроект розроблений у співавторстві багатьох депутатів, тож врахував різні точки зору. Але питання в іншому.
Як уряд міг приймати постанову щодо підвищення тарифів, яку ми зараз оскаржуємо в суді, коли взагалі не вирішено питання стовідсоткового обліку?!
Як можна було видавати субсидії людям, якщо не відомо, скільки вони споживають? У результаті не люди у нас отримують ці субсидії, а олігархи та їх кишенькові теплокомуненерго.
Як можна було видавати «теплі» кредити людям, якщо неможливо дізнатись, на яку кількість енергії вони скоротять споживання?
Врешті-решт, як можна взагалі говори про стовідсотковий облік, якщо ти не можеш регулювати це тепло?
Зараз у країні ввімкнули опалення. Як люди регулюють температуру в своїх квартирах? Відкривають кватирки та вікна, випускаючи це дорогоцінне тепло на вулицю! Якщо людина не може регулювати споживання тепла, то для неї цей тариф – просто черговий податок, мабуть, податок «на зиму».
Тож у нас є певні застереження. Дійсно, це дуже добре, що кожний будинок буде оснащений лічильником. Це дозволить нам подолати неефективність енергетичних монополістів та олігархів, які зараз ні в що не хочуть інвестувати, оскільки «ситі» тими схемами, які мають зараз. Люди будуть платити тільки за ту енергію, яка їм буде поставлена, що зруйнує ці схеми.
Однак неефективність залишиться на рівні кінцевих споживачів, якщо не обладнати індивідуальним лічильником та зробити можливим регуляцію у кожній окремій квартирі. Є люди, які скорочують своє споживання енергії, але їм доведеться платити за своїх сусідів, які цього не роблять.
Наразі питання індивідуальних лічильників ще не до кінця вирішене цим законопроектом, тож його треба доопрацювати до другого читання.
Олексій Рябчин, народний депутат від «Батьківщини», голова підкомітету з питань енергозбереження та енергоефективностi Комітету паливно — енергетичного комплексу, ядерної політики та ядерної безпеки, Facebook, 18 жовтня 2016р.