Відень. Офіс секретаріату Енергетичного співтовариства (Energy Community). На запрошення секретаріату обговорюємо законопроект про енергоефективність будівель з колегою по Верховній Раді Альоною Бабак, представниками виконавчої влади, координаційного центру реформ адміністрації Президента та експертами.
У Європі обов’язковим є енергетичні сертифікати, які показують клас енергоспоживання будівлі. Паралельно проводиться енергоаудит, який демонструє заходи, необхідні для зниження споживання енергії.
ЄС жорстко регулює цю сферу і зобов’язує проводити енергетичний аудит для того, щоб знати, скільки хто споживає, стимулюючи зміни поведінки.
Якщо європеєць хоче продати або здати в довгострокову оренду квартиру, то він повинен надати такий «сертифікат» замовнику, щоб він знав, скільки буде платити за користування квартирою. Такі сертифікати обов’язкові для будівель, де розташовані державні органи, школи, лікарні, тобто ті, які часто відвідують люди.
Цю директиву ми як країна-член Енергетичного співтовариства зобов’язалися імплементувати і адаптувати під наші умови. 4 спроби були провалені Радою, тому тепер прийняття даного законопроекту є умовою отримання 600 млн. допомоги від ЄС.
Уже в цьому скликанні законопроект від Кабміну був відкинутий Верховною Радою через корупіційні ризики та зайву зарегульованість.
Кабінету міністрів не вдалося вдало адаптувати директиву під наші умови. Після чого ми взяли участь у величезній кількості нарад і робочих груп з доопрацювання законопроекту на базі агентства енергоефективності. Була проведена приголомшлива робота і вдалося узгодити фінальний текст з експертами, депутатами та виконавчою владою.
Ми вважали, що вдалося обійти всі гострі моменти і знайти компроміс між важкою економічною ситуацією та величезною неефективністю нашого ЖКГ. Останній крок перед подачею нового законопроекту в Раду – необхідно узгодити законопроект з Енергетичним співтовариством на предмет відповідності евродирективі.
Відпрацювали один день з командою. Хочу відзначити фахівців, які представляють Україну на переговорах: приємно працювати з такими професіоналами!
Це – мій перший подібний досвід адаптації евродиректив, де ти повинен відстояти національні інтереси і виконати зобов’язання. Найскладніші переговори, десятки документів українською та англійською з якими працюєш одночасно…
Обидві сторони йдуть на компроміси,намагаємося відкинути низку речей, які не прийнятні для нас і однозначно не пройдуть у парламенті, але, водночас є нашими зобов’язаннями, які ми повинні включити в законопроект.
Прогнозую складні дебати у Верховній Раді щодо непростих зобов’язань, які повинні стати одним з наріжних каменів скорочення споживання енергії в нашому ЖКГ.
Олексій Рябчин, голова підкомітету Верховної Ради з енергозбереження та енергоефективності Комітету паливно-енергетичного комплексу, ядерної політики та ядерної безпеки, член фракції «Батьківщина»,
Facebook, 2 жовтня 2015р.