Сьогодні у Верховній Раді України розглядався законопроект №4493 «Про ринок електричної енергії».
Хоча цього законопроекту одностайно кричали про необхідність його ухвалення для створення «вільного ринку» електроенергії та впровадження «європейської практики», з ринком і Європою законопроект спільного має лише назву.
В Україні неможлива конкуренція між виробниками електричної енергії на технічному рівні, оскільки кожен вид генерації сконцентрований в одного-двох суб’єктів. Так, вся атомна енергетика належить ДП НАЕК «ЕНЕРГОАТОМ», а теплова генерація на 75% – у ДТЕК Ріната Ахметова.
Якщо нема конкуренції на початку постачання товару – у його виробництві, то про яку конкуренцію серед постачальників може йти мова?
Крім того, цей законопроект не дає права звичайному громадянину обирати постачальника електроенергії. Ми можемо бути лише споживачем у рамках «універсальної послуги», умови якої встановлює Кабмін.
Як Кабмін «піклується» про звичайних українців – ми вже побачили, коли він підвищив ціну на газ втричі.
Ще один негатив цієї «реформи» – це введення поняття «трейдера» на ринку електроенергії, функції якого «купувати електроенергію ВИКЛЮЧНО ДЛЯ ЇЇ ПЕРЕПРОДАЖУ».
Неважко здогадатися, що до здешевлення електроенергії наявність додаткового посередника точно не призведе.
І найголовніша небезпека законопроекту – це виведення вартості генерації електричної енергії з-під державного регулювання, що в умовах концентрації генеруючих потужностей в одних руках призведе до різкого зростання ціни на електрику.
Дякуючи кропіткій роботі депутатів від «Батьківщини», сьогодні вдалося вибити низку правок, без яких ухвалювати закон лобістам вже не було сенсу.
Тому коаліція «Ротердам+»вирішила відправити проект Закону «Про ринок електричної енергії» на повторне друге читання.
Олександр Трохимець, офіційний представник Юлії Тимошенко у «тарифних» судових процесах проти уряду та НКРЕКП, Facebook, 6 квітня 2017р.