Народні депутати від «Батьківщини» Альона Шкрум, Олексій Рябчин, Іван Крулько та Сергій Євтушок зі своїми колегами–парламентарями відвідали Донецьку та Луганську області, щоб на власні очі побачити ситуацію в цьому регіоні.
Про свої враження та висновки політики розповіли у соціальних мережах.
«Зустрічаємося з очільником Луганщини Георгієм Тукою, говоримо про війну, відновлення інфраструктури, настрої людей, критичні зміни у законодавство, які необхідні були на рік назад», – написала у Facebook Альона Шкрум.
За її словами, Тука розповідав, що серед сотень проектів, які він отримує для втілення і пошуку бізнесменів та інвесторів, майже немає за що вхопитися.
«Немає майже жодного – де є точки росту економіки регіону, цікаві ідея або реальні пропозиції виробництва, чи розвитку садівництва району, чи видобутку глини, тощо», – заначила народний депутат.
Її особистий висновок: «Луганщина – найдепресивніша область України, катастрофічно мало що змінилося за півроку».
«Життя відроджується, люди звикають до труднощів, обладміністрація більш відкрита, але катастрофічно повільно рухаються глобальні справи та державні програми у Кабміні, а урядова бюрократія вбиває той патріотизм та бажання відроджувати регіон, яке лише починає зароджуватися», – вважає депутат.
На думку Шкрум, найгірше тут працюють правоохоронні органи та найбільший відчай виникає через роботу судів.
«Судді відпускають відомих сепаратистів, стукаючи молоточком і навіть не слухаючи справ. Деякі аргументують рішення тим, що ВРУ не визнала ДНР та ЛНР терористичним організаціями. Інші – брали участь у допитах наших військових під час окупації, а досі носять мантію і не звільнені», – обурилася політик та зазначила, що депутати терміново збирають про це матеріали для Вищої ради юстиції.
Після відвідин Донеччини Альона Шкрум зробила висновок, що «головна війна – в якій нам ще тільки треба буде здобувати перемогу – це війна у мізках».
«Зруйнована Семенівка. Тут нічого не змінилося, нічого не відбудувалося. Все, як рік тому. Тільки більше сміття на узбіччях. І намальовані маки на місці кульових отворів», – описала вона місцеву ситуацію.
Шкрум вважає, що на Донбасі триває битва з вітряками: «Сотні питань та проблем. Їх чомусь, не меншає за ці півтора року АТО».
Член фракції Сергій Євтушок звернув увагу на проблеми у Сєверодонецьку.
«Найголовніша проблема – відсутнє законодавство щодо фінансування компенсації для ремонту зруйнованого житла», – процитував депутат керівника області Георгія Туку.
Євтушок також припустив, що людина, яка залишилась у тимчасово підконтрольній терористам зоні, приречена мимоволі бути «ватником».
«Аби прогодувати свої родини, вони змушені йти до сепаратистів на службу або працювати на їхні проекти! А ще повсякденний зомбошлейф нав’язливо робить свою справу», – вражено пише парламентарій.
Євтушок також зазначив, що іншими очима побачив ситуацію на Луганщині: «Враження дуже погані. Проблем багато – від банальних питань до серйозних викликів».
«Проте, ще вірю, що все буде добре», – сподівається політик.
На необхідності забезпечення мешканців регіону житлом також наголосив і народний депутат Іван Крулько: «Найважливіша проблема в регіоні – це відбудова житла, яке постраждало під час обстрілів. Друге невирішене завдання – забезпечення житлом тих, хто переїхав з тимчасово окупованих територій. Мова йде про людей, які вибрали для себе українську державу, а не московську окупацію. Цим людям необхідно допомогти. На жаль, ці питання не вирішуються».
За його словами, із цією проблемою зіткнувся і весь викладацький склад Східноукраїнського національного університету ім. В. Даля.
«Навчальний заклад переїхав з Луганська до Сєверодонецька. Практично весь викладацький склад проживає в дуже поганих умовах – змушені винаймати житло. Про такі ж проблеми почули і від працівників обласної поліції, яка також базується в Сєверодонецьку. Це люди, які залишились патріотами України. Тож держава повинна знайти можливості, аби побудувати для них соціальне житло», – сказав він.
Народний депутат від «Батьківщини» Олексій Рябчин особливо переймається проблемами рідного Донбасу.
«Зустрічалися з керівництвом та студентським самоврядуванням Східноукраїнського національного університету, з яким ми разом з Координаційним центром переміщених вузів активно співпрацюємо. Відвідали прокуратуру, поліцію, зустрілися з місцевими активістами і депутатами», – розповів парламентарій на своїй сторінці у Facebook.
Також він повідомив, що депутати зустрілися з багатодітною родиною в Рубіжному, яка живе в напівзруйнованому будинку, побували в Лисичанську, де побачили зруйновану дев’ятиповерхівку.
«На жаль, вже більше року місцева влада не може отримати для людей від уряду компенсацію – просто не можуть затвердити механізм. Цією бездіяльністю активно користуються опозиційні та проросійські сили, розхитуючи і без того непросту ситуацію у прифронтових районах», – обурився Рябчин.
Депутат висловив свої переконання: «Ми повинні боротися не за території, а за серця і розуми людей. Причому не тільки на Донбасі, а й по всій країні. Просто на Донбасі в результаті військових дій всі почуття більш загострені, люди більше потребують допомоги від держави, хочуть бачити закон і справедливість».
«Але одна справа, коли це звучить від мене, уродженця Донеччини, інша справа, коли це говорить голова Військово-цивільної адміністрації Георгій Тука, який приїжджав до регіону з одним настроєм, а зараз транслює зовсім інші меседжі», – додав політик.
Рябчин також зазначив, що щиро хочеться допомогти місцевій владі, щоб все заплановане вийшло на благо людей на Луганщині.
«Чим більше уваги влади, бізнесу, журналістів і активістів до цього регіону, тим швидше ми зможемо подолати наслідки конфлікту на Сході», – впевнений політик.
Також народні депутати, перебуваючи на Сході, привезли гумові чоботи для 28 окремої механізованої бригади.
«Як з’ясувалося, зимове взуття, закуплене державою, виявилося непридатним для користування. Тож веземо чоботи, щоб солдати не ходили з мокрими ногами. Вже написали листа до Міністерства оборони. Вимагаємо чергових пояснень та нової партіі взуття», – обурилися представники «Батьківщини».