Михайло Цимбалюк: Небезпечні наміри безпекових реформ

Міністерство оборони України планує сформувати у Харкові інститут танкових військ, у Кам’янці-Подільському – факультет військової підготовки фахівців інженерного профілю, а у Львові на базі Національної академії сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного мають створити новий інститут морально-психологічного забезпечення.

Усі інші факультети львівського навчального закладу будуть реформовані в інститути. Ці слова заступника міністра оборони України Івана Руснака передовсім насторожують, адже таке рішення – дивне і навіть абсурдне, особливо в умовах російської агресії…

Формування окремого інституту танкових військ та окремого інженерного факультету передбачає розширення оновленої інфраструктури, а відповідно і залучення суттєвого фінансового забезпечення… але чи потрібно іти на такі кроки, коли відповідна навчальна база в Академії сухопутних військ, що у Львові, вже є напрацьованою з 2005 року. Так, погоджуюся, що наразі є проблема підготовки офіцерів тактичної ланки, але чи не виникне через кілька років питання про оптимізацію навчальних закладів, як це часто в нашій країні відбувається. А це, врешті, стане додатковим навантаження фінансового, матеріального, соціального і навіть безпекового характеру.

У Національній академії сухопутних військ щорічно проводять батальйонні тактичні навчання за участю основних видів військ, зокрема, танкістів, механізованих підрозділів, артилерії… Велике значення має і навчально-полігонна база – поруч з Академією розгорнутий найкращий і найбільший у Східній Європі полігон і на ньому розташовані усі необхідні об’єкти для навчання – танкові директриси, мішенні поля, спостережні пункти. Польова інфраструктура Харківського танкового заводу виключно технічна – для обкатки техніки – курсанти танкісти-інженери не здійснили жодного пострілу з бойової машини.

Переносити інститут танкових військ до Харкова (там навіть немає військового вишу, а лише факультет військової підготовки), мотивуючи це тим, що там працює профільний завод якось, як на мене, непрофесійно, бо ж у Львові теж є бронетанковий… Варто також зазначити, що за стандартами НАТО, найкращих військових фахівців готують в комплексі, де є відповідні польові бази та потужний науково-викладацький корпус, а розпорошений принцип навчання військових зберігся лише у двох країнах – у Росії та Китаї.

Тобто у Харкові реально на порожньому місці хочуть збудувати навчальний заклад – а скільки бюджетних грошей мало би на це піти… в умовах важкої економічної ситуації в країні та російської агресії на Донбасі. Вочевидь, у першій українській столиці вигідно буде комусь освоювати мільйони гривень на сторження такого навчального закладу (до прикладу, в Харкові довгий час працював нинішній міністр оборони, у цьому місті народився міністр МВС).

До українсько-російської війни на Сході України спроб розформувати Академію сухопутних військ у Львові було вдосталь. Багато було зацікавлених в тому, щоб забрати зі столиці Галичини сильну школу підготовки військових кадрів. У 2010 році спільно з українською письменницею та політичним в’язнем Іриною Калинець нам вдалося зберегти Академію у Львові – тоді більшість факультетів планували «перевезти» до Одеси.

Так, багато було заздрісників, але важливо передовсім, будуючи систему військової освіти в Україні, ґрунтуватися на матеріально-технічній базі, якості викладацького корпусу та того, як відгукуються про навчальний заклад. В Академії з цим «відмінно» і тому мені дивні зараз ці нібито реформаторські «хвилі» в бік навчального закладу зі сторони військового керівництва.

Викликає подив з якою оперативністю приймалося рішення про розширення у Харкові інституту танкових військ. Після візиту міністра оборони відповідний проект урядової постанови скеровується на відомче погодження і це все без попередніх дискусій, бо ж очевидно публічне обговорення викличе суспільний спротив.

Столичним чиновникам варто, мабуть, ще раз осмислити своє рішення, а фінансування для створення нових навчальних структур скерувати на потреби оборонного блоку. Не хочу тут навіть згадувати про політичний підтекст, не хочу навіть цього припускати, але повернути Академію сухопутних військ в радянський статус «військово-політичного училища», де навчали політруків виглядає просто приниженням для випускників навчального закладу, військових та усіх львів’ян.

Михайло Цимбалюк, голова Львівської обласної парторганізації ВО «Батьківщина», Zaxid.net, 15 червня 2017р.

Календар новин

Останні новини

Фото дня

Відео дня

Пряма мова