Марк Фейгін: Як засудять та звільнять Савченко

У Донецькому міському суді Росії, у Ростовській області, триває розгляд сфабрикованої справи проти української льотчиці, Героя України Надії Савченко. Після чергового засідання суду «Обозреватель» поспілкувався з адвокатом Надії – Марком Фейгіним.

Адвокат поділився подробицями засідання, спрогнозував, яким буде вирок суду, оцінив можливості захисту для його пом’якшення, а також розповів, коли та завдяки чому українська героїня вийде на свободу.

-Ви заявили про те, що Надія Савченко може повернутися до України вже наступного року. Яким чином?

– Вона повернеться після того, як вирок набуде чинності, після апеляційного оскарження вироку суду першої інстанції. За Конвенцією (Конвенція про передачу осіб, засуджених до позбавлення волі, для відбування покарання в державі, громадянами якої вони є (1978 р), її відправлять відбувати покарання до України. Міжнародна конвенція, в якій бере участь і Україна, і Росія, припускає таку можливість. Я думаю, це відбудеться в кращому разі до весни.

-Яким може бути вирок і коли він буде винесений?

– Вирок суду першої інстанції може бути винесений вже до кінця року. Зараз дуже небезпечно називати якісь дати, вони весь час зсуваються через те, що обсяг матеріалу, розглянутого стороною обвинувачення, досить масивний. Читають вони його з середньою швидкістю. Залишається допитати кількох свідків, яких пред’являє сторона звинувачення. І тільки після цього сторона захисту зможе пред’явити свої докази. Далі – дебати сторін, останнє слово, вирок. Припустимо, це може відбутися в першій декаді грудня.

А потім буде оскарження. Протягом десяти днів сторона захисту подасть апеляційну скаргу. У Ростовському обласному суді, у наступній інстанції, апеляційній, буде призначено розгляд апеляційної скарги.

А потім з України піде запит про відправлення Савченко для відбування покарання до України. У мене є деяка інформація, яка дає мені підстави вважати, що так все і буде. На жаль, зараз передчасно її оприлюднювати, але, думаю, алгоритм дій буде таким.

-Як ви оцінюєте можливості захисту? Чи можна пом’якшити вирок для Надії Савченко?

– Ймовірно, він і буде трохи пом’якшеним, порівняно з тим, який передбачався. Але знову ж, що, наприклад, було сьогодні? Володимир Чаплигін, фактичний власник готелю «Євро», де тримали Савченко, його дочка, юридична власниця цього готелю, і якийсь слідчий Воронезької СК Олександр Медведєв, який, власне, тримав Савченко затриманою в себе в кабінеті і далі передав її співробітникам ФСБ, які охороняли Савченко в цьому ж готелі. Абсолютно дурні відповіді Чаплигіна і самого Медведєва про те, що Савченко ніхто не утримував, що вона жила в готелі просто так, тощо. Тут навіть обговорювати особливо нічого. Як на мене, усім учасникам процесу і спостерігачам ясно, що це все брехня. А втім, це якийсь сценарій, який відіграє сторона обвинувачення і, власне, суд, який на стороні обвинувачення.

А втім, очевидність брехні з боку обвинувачення й очевидність невинності Савченко, звичайно, можуть зіграти так, що оприлюднення, публічність цих фактів вплине на пом’якшення вироку.

Але це не суттєво у справі Савченко. Добре, дадуть їй не 25, а 20 років, це щось змінить? Я вважаю, що ні. Навіть 15 років нічого не змінять. Тому що сидіти стільки Савченко не готова, будучи абсолютно і абсолютно невинною.

Політичний тиск її звільнить. Та інформація, якою ми зараз володіємо – здебільшого  міжнародного, політичного характеру – дає мені підстави говорити, що не надто багато часу знадобиться на реалізацію цього алгоритму, про який я сказав.

-Не могли б ви пояснити механізм екстрадиції Надії?

– Дуже просто. Україна робить запит до генеральної прокуратури Росії про те, щоб громадянин України, у нашому випадку Надія Савченко, відбувала покарання за місцем громадянства. Її саму опитує російська прокуратура за місцем, де вона знаходиться, – у слідчому ізоляторі, якщо до цього моменту вирок не набуде чинності, або відразу після цього, дізнається про її бажання чи небажання відбуватиме покарання в Україні. І далі за умови її позитивного рішення і позитивного рішення відповідного органу в Росії, прокуратури, її всього-на-всього відправляють. За відсутністю прямого сполучення літаком це можуть здійснити на автомобілі – привезти її і передати в руки представникам Генеральної прокуратури України де-небудь на кордоні. Це вже техніка.

-Як ви розглядаєте перспективи помилування Надії Савченко?

– Ні, це неможливо, тому що в Росії для помилування потрібно, як мінімум, заяву від неї. Вона повинна написати заяву на ім’я президента Володимира Путіна з проханням про помилування.

Щодо цього свого часу була дискусія у зв’язку з Ходорковським – чи потрібно для помилування визнання провини? Ніби як це все ж таки не потрібно, хоча були дискусії в Конституційному суді. Ми, як юристи, трактуємо, що цього не потрібно.

Але все одно звернення самої особи або його адвоката вимагається. У виняткових випадках, коли підзахисний, наприклад, хворий, знаходиться в лікарні і не може сам подати прохання про помилування, це може зробити адвокат. Тоді прохання може бути розглянуто.

Але проблема в тому, що Савченко не бажає подавати таке прохання.

-Як ви оцінюєте умови, в яких сьогодні утримується Надія Савченко?

– Умови у в’язниці благополучні. Вона не скаржиться на них. Якби вона скаржилася, сторона захисту негайно б про це повідомила. Вона в одиночній камері. Більш-менш їй надходять продукти, які ми їй передаємо. Так що з цієї точки зору все поки що в порядку.

Марк Фейгін, адвокат Надії Савченко, «Обозреватель», 30 жовтня 2015 року

Календар новин

Останні новини

Фото дня

Відео дня

Пряма мова