Захисник народного депутата від «Батьківщини», члена офіційної делегаціії України в ПАРЄ Надії Савченко прокоментував «Фокусу» можливість її екстрадиції в Україну.
1 жовтня в Міністерстві юстиції Російської Федерації заявили, що після винесення вироку Надії Савченко може бути розглянуте питання про її екстрадицію на Батьківщину. При цьому росіяни виставили умову: Україна визнає її вирок і гарантує відбування покарання на своїй території. Заява була зроблена на тлі фактичного перемир’я в Донбасі і напередодні переговорів «нормандської четвірки» в Парижі.
«Фокус» розпитав одного з адвокатів Савченко Марка Фейгіна про те, чи наблизилася бранка Кремля до виходу на свободу.
Заява Мін’юсту РФ – свідчення того, що Росія готова йти на якісь поступки у справі Савченко?
– Так, в тому числі. З іншого боку, це спроба зобразити якісь «рухи тіла». У Нью-Йорку всій російськії делегації пошарпали нерви питаннями про Савченко. Не знаю, чи говорили про це президенти Барак Обама і Володимир Путін, але держсекретар США Джон Керрі точно розмовляв про це з главою МЗС РФ Сергієм Лавровим. Справа Савченко – один із найпринциповіших пунктів в «українському питанні», тож російська влада змушена хоча б демонструвати бажання вирішувати «проблему Савченко».
Як повинна реагувати українська влада?
– Українська влада повинна обов’язково реагувати і приймати будь-які пропозиції, щоб повернути громадянку України на свою територію, в тому числі через реалізацію конвенції про видачу засуджених у Росії для відбування покарання за місцем громадянства. Це крок до вирішення проблеми і новий хід у дипломатичній грі.
У Кремлі обожнюють тактику «крок вперед і два назад»…
Абсолютно ясно, що Савченко в Україні ніколи ніяке покарання відбувати не буде, які б умови не висувались Мін’юстом РФ. І Москва це розуміє – там ніхто не вірить, що Савченко відбуватиме свої двадцять років у колонії під Києвом. Нехай Україна зобов’язується визнати вирок Савченко, та все, що завгодно, лише б звільнити заручника і повернути його додому. А потім відмовитися від гарантій, пославшись на те, що вони були дані під тиском. А далі можна скільки завгодно сперечатися з приводу того, як і наскільки були виконані або не виконані міжнародно-правові зобов’язання. Вважаю, що тут будь-які методи підходять, оскільки доля Савченко – зараз найважливіше.
Ознаки мирного врегулювання, що намітилися останнім часом, наприклад, припинення бойових дій в Донбасі, згода сепаратистів відвести свою артилерію і т.д. Все разом це наближає звільнення Савченко, чи Кремль діє за принципом «крок вперед і два назад»?
– Думаю, і те, і інше. У Кремлі просто обожнюють тактику «крок вперед і два назад» – нескінченно вести переговори, робити заяви, ставати в позу, але нічого не вирішувати по суті. Це ще радянська дипломатична тактика: щось говорити, за слова не відповідати, а діяти зовсім в протилежному напрямку.
Водночас, у цих заявах є і реальний зміст. Головна причина – сирійський конфлікт, в який вплуталася Росія. Можлива поразка російського контингенту в Сирії завдасть Кремлю величезного геополітичного удару, а адже з ІГІЛ поки не змогли впоратися навіть США, які набагато могутніші від РФ у військовому та фінансовому плані. Заднім розумом розуміючи, що все може обернутися новим Афганістаном, Кремль може йти на якісь поступки. Візьмемо ситуацію з Кохвером (Естон Кохвер, співробітник естонських спецслужб, засуджений в РФ за шпигунство. 26 вересня був обміняний на екс-співробітника МВС Естонії, звинуваченого в роботі на ФСБ, – ред.) Це був великий головний біль для Росії, але в підсумку знайшли ж вихід.
Потреба РФ вийти з ізоляції і зняти з порядку денного українське питання змушує Москву робити хоч якісь дії. Я розумію, як мислить російська влада: мовляв, ось в Донбасі вже мир, Мінські домовленості працюють, зараз вам Савченко повернемо – і все, яка українська криза, все закінчено, що тут обговорювати щось, які санкції?!
Мін’юст РФ ніколи ніяких заяв такого роду не робить. А відразу після Мін’юсту виступив прес-секретар Путіна Дмитро Пєсков: мовляв, так, все можливо, на суд ми не впливаємо, ось буде вердикт, тоді й будемо дивитися, що далі. Ці спарені заяви говорять про те, що проблему хочуть вирішити. А раз так – значить, у Надії Савченко є хороші шанси.
«Фокус», 2 жовтня 2015р.