Відшкодувати моральні та матеріальні збитки, нанесені громадянам України у результаті російської агресії, можна за рахунок кредиту у $3 мільярди, який взяв у Росії колишній президент України Віктор Янукович.
Про це заявив член Політради партії «Батьківщина», глава правозахисної громадської організації «Сила права» Андрій Сенченко інтернет-порталу «Обозреватель», коментуючи рішення від 23 серпня Голосіївського райсуду Києва про стягнення з РФ збитків, завданих вимушеній переселенці з окупованої території Луганської області.
За його словами, після ухвалення цього рішення потрібно ще пройти непросту процедуру його виконання.
Втім, на переконання Сенченка, найважливіше це еталонне рішення широко поширити на практиці щодо інших справ.
«Розраховуючи збитки, ми опирались на практику Європейського суду з прав людини. Безумовно, у Російської Федерації є право оскаржити це рішення. Далі не дуже проста процедура його виконання, але ми вже зважили всі кроки. І якраз ці три мільярди доларів російського кредиту будуть джерелом виплат для перших постраждалих від російської агресії. Чому для перших? Та тому що цієї суми вистачить приблизно на 50-70 тисяч постраждалих. А у нас їх сьогодні 2 мільйони», – пояснив він.
Як наголосив Андрій Сенченко, домогтися перших виплат жертвам російської агресії можна буде вже в кінці 2017 на початку 2018 року.
«Чудес не буває, ми розуміємо, що не буде миттєвого результату. $3 млрд російського кредиту будуть доступні для виплат в кінці 2017 на початку 2018 років. Щодо цього кредиту зараз відбувається суд у Лондоні. Російська Федерація подала позов проти України. Мені здається, що Україна програє цей суд. Тому що правової позиції там, по суті, немає. І коли держава його програє, ці кошти будуть доступні для виплат нашим громадянам за рішенням судів. Замість того, щоб їх віддавати державі-агресору, їх можна буде пустити на виплати нашим громадянам», – підсумував він.
Лідер «Сили права» зазначив, що судові рішення про компенсацію за агресію і військові злочини є важливими не тільки для України та українців. Адже у світі сьогодні відсутні механізми стримування агресії – окупацією нашої території Росія порушила в Будапештський меморандум і договір між Україною і Росією, і статут ООН.
«Одним із запобіжників проти військових злочинів може стати якраз правило незворотної розплати за агресію. 100 млрд доларів – це великі гроші, які беруться не з повітря. Їх заплатять російські платники податків. Якщо суди розглянуть всі заяви потерпілих українських громадян, і якщо РФ компенсує всі збитки – це змусить думати громадян держави-агресора про те, що вони відповідальні за неадекватні дії своєї влади», – переконаний Андрій Сенченко.
Підготовкою і повним супроводом судових процесів постраждалих внаслідок російської агресії займається правозахисна організація «Сила права».
Нагадаємо, перше судове рішення щодо вимушених переселенців з Донбасу виборола голова Луганської обласної парторганізації «Батьківщини» Ірина Верігіна. Вона довела в суді юридичний факт, що вимушена була переїхати з рідного Луганська саме через агресію РФ і окупацію частини території Луганщини.
30 травня 2016 року за заявою Ірини Верігіної про забезпечення позову суд«наклав арешт» на 3 мільярди доларів російського кредиту. При цьому суд взяв до уваги офіційну статистику, відповідно до якої в Україні сьогодні близько 2 мільйонів громадян, що постраждали від російської збройної агресії. Це сім’ї загиблих, військовослужбовців і цивільних осіб, які отримали поранення та каліцтва, громадяни, що побували в полоні і незаконному ув’язненні, втратили особисте майно, а також вимушені переселенці.
Як заявляв раніше лідер Всеукраїнського руху «Сила права» Андрій Сенченко, за попередніми оцінками, збитки, яких зазнали громадяни України в результаті російської агресії, перевищують $100 мільярдів. У цю суму не включені дані про збитки, нанесені державі та бізнесу.