Жодного рішення про молодь не можна приймати без молоді, бо молодь – це сьогодні, а не завтра, пише у своєму блозі на «Українській правді» народний депутат від «Батьківщини» Іван Крулько.
Це основні принципи молодіжної політики Євросоюзу, які варто адаптувати в українське законодавство. В Європі давно зрозуміли: що ніхто не знає краще за молодь про молодіжні проблеми, аніж вона сама. Бо лише той, хто носить тісне взуття знає, де і як воно тисне. Більше того, в ЄС сьогодні інвестують 100-200 євро в молоду людину, яка стоїть на порозі вибору, щоб потім не витрачати тисячі на виправлення помилок і у підсумку «не годувати тюрми і лікарні».
В Україні ж досі говорять про молодь як про майбутнє. При цьому не чують голос молоді, не знають її реальних потреб, фінансують за залишковим принципом, обрізаючи фінансування навчальних та розвиваючих програм, стипендії студентам тощо. Із року у рік у держбюджеті на розвиток і становлення молоді передбачають 12 млн грн, або менше 1 грн (!) на одну молоду особу і це при обвалі гривні у понад тричі (!).
Як наслідок, з кожним роком «снігова куля» молодіжних проблем лише наростає. За даними Держстату, у нас близько 25% людей віком до 24 років – безробітні.
Спостерігається сплеск злочинності, соціально небезпечних захворювань, шкідливих звичок серед молоді на фоні шаленого відтоку фахівців (медиків, айтішників, економістів, інженерів) за кордон.
Аби виправити ситуацію, треба докорінно і якнайшвидше змінити вектор молодіжної політики: принципи, підходи, інструменти та завдання, як це свого часу зробила пострадянська Литва. А також передбачити податкові та інші стимули для підтримки талановитої молоді, працевлаштування випускників вишів та технічних училищ першим робочим місцем, житлом, відкриття ними власної справи тощо.
Перші кроки у цьому напрямку передбачені у законопроекті «Про молодь» (N3621), який увібрав у себе найкращі практики та принципи з 40 молодіжних законів ЄС та Європейської хартії участі молоді на регіональному та місцевому рівнях. До його розробки та розгляду долучились студенти вишів, громадські лідери, експерти ПРООН, Реанімаційного пакету реформ, ЮНІСЕФ, Мінмолодьспорту. Документ уже пройшов детальне обговорення в усіх областях серед студентської молоді і молодіжних організацій.
Прийняття закону зробить молодіжну політику в Україні сучасною та європейською. У рази збільшиться вплив молоді на прийняття рішень і фінансування молодіжної політики. А все завдяки появі розгалуженої мережі молодіжних центрів і волонтерів, нових цікавих інструментів (для розвитку громадських ініціатив, самореалізації та національно-патріотичного виховання), альтернативним джерелам фінансування.
За проектом, рішення місцевого значення по молодіжці прийматимуться за участі молодіжних рад та студентського самоврядування, а глобальні і стратегічні – на Національному форумі з питань молоді. Форум збиратиметься двічі на рік. Його очолюватиме прем’єр-міністр. А до його складу входитимуть представники Національної молодіжної ради (це, насамперед молоді громадські та студентські лідери) та Національної консультативної ради з питань молоді (чиновники різних рівнів, парламентарі, експерти).
Фактично це буде серце, двигун молодіжної політики, майданчик, де народжуватимуться 10-річна Національна молодіжна стратегія та ключові рішення про молодь. Крім бюджетного фінансування, додадуться альтернативні джерела та інструменти залучення коштів. Йдеться про добровільні внески фізичних та юридичних осіб, кошти національних і зарубіжних донорів, міжнародні обміни, гранти, які можуть залучатись через Національне агентство молодіжних ініціатив під різного роду молодіжні проекти.
Цікаво, що реалізовувати їх зможуть не лише органи виконавчої влади, місцевого самоврядування, а й неприбуткові молодіжні громадські об’єднання та громадські об’єднання, що працюють з дітьми та молоддю. Звісно ж, перемігши у конкурсі та за відповідного контролю цільового використання коштів і звітування. При цьому виконавці матимуть право витрачати до 20% від загальної вартості проекту на адміністративну діяльність, чого не було раніше.
Зважаючи, що закон «Про молодь» системний і реформаторський, хочу у кількох дописах розкласти по полицям потребу його прийняття та основні новації. Цим блогом розпочинаємо суспільне обговорення нового проекту закону, який повинен докорінно змінити підходи до формування молодіжної політики.
Іван Крулько, народний депутат від «Батьківщини», «Українська правда», 15 грудня 2016-го.