Під час робочого візиту до Луганської області заступник Голови партії «Батьківщина», голова Комітету ВРУ з прав людини Григорій Немиря та члени комітету відвідали місто Щастя.
«Цей візит дуже важливий. Треба на власні очі побачити, яка ситуація з вимушеними переселенцями у на Луганщині, які в людей проблеми, що відбувається з перетином на контрольно-пропускному пункті у області. Не менш важливо почути, як переселенці ставляться до Мінського процесу», – пояснив Григорій Немиря.
Голова комітету повідомив, що за результатами візиту планується розробити пакет законопроектів щодо захисту прав і свобод ВПО, який буде розглянутий парламентом у грудні у День вимушеного переселенця, а ухвалений вже у січні.
У свою чергу заступник голови Луганської ОДА Юрій Клименко звернув увагу членів комітету на неможливість реального функціонування контрольного пункту «Золоте», яке буде відкрите 23 листопада. На його думку, необхідно скасувати обмеження у перевезенні вантажу не більше 50 кг при перетині КПВВ.
Представники місцевої влади м. Щастя повідомили, що ані поранені, ані громадяни, чиї домівки були зруйновані внаслідок обстрілів проросійських бойовиків, не отримали жодної компенсації від держави. Крім того, за їхніми словами, на території області безперешкодно працюють вісім телеканалів сепаратистів, які ведуть пропагандистську роботу.
Під час зустрічі йшлося також про виплати пенсій громадянам України, які залишилися на тимчасово окупованій території України, і змушені перетинати лінію розмежування для отримання пенсій.
Окремо було обговорено ситуацію з особами, які не мають фізичної можливості перетнути лінію розмежування – інваліди, хворі та особи похилого віку.
У цьому зв’язку Григорій Немиря повідомив, що багато таких осіб вже звернулося до Європейського суду з прав людини щодо порушення їхніх прав – невиплати державою пенсій, яку вони заробили важкою працею. Рішення суду, за його словами очікується вже найближчим часом.
«Виплата пенсій – це конституційний обов’язок держави. Не можна нехтувати правами людей, які не за власним бажанням опинилися на території, непідконтрольній українській владі», – сказав він.
Місто Щастя розташоване за 20 км на північний захід від м. Луганська в центральній частині Луганської області. Населення становить 12,7 тис. осіб. Кількість зареєстрованих вимушених переселенців – 2 тис. осіб.
Згідно з Розпорядженням Кабінету Міністрів від 7 листопада 2014 року № 1085-р «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та переліку населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення» м. Щастя Луганської області розташовано на лінії зіткнення. Бойові дії розпочалися з 03.06.2014. Збройні Сили України увійшли у м. Щастя – 14.06.2014.
За період 2014-2015 рр. на території м. Щастя постраждало 43 житлові будівлі. Також були пошкоджені об’єкти соціальної інфраструктури. Майже усі об’єкти відновлені, але після останнього обстрілу міста 30.08.2016 були пошкоджені 8 багатоквартирних та 15 приватних будинків. Внаслідок проведення АТО 16 цивільних осіб загинули, 149 цивільних осіб зазнали поранення, з них двоє – діти віком до 18 років.
Нагадаємо, що 22-23 листопада члени Комітету Верховної Ради України з питань прав людини, національних меншин і міжнаціональних відносин перебувають з робочим візитом у Луганській області, під час якого проведуть розширене виїзне засідання Комітету з питань моніторингу дотримання прав внутрішньо переміщених осіб та громадян України, які проживають в зоні проведення антитерористичної операції в Луганській області, та здійснить низку візитів в рамках засідання.