Запропонований президентом законопроект щодо реалізації права змінити громадянство, як і інші законопроекти щодо громадянства, що перебувають на розгляду Комітету з питань прав людини, потребують широкого і відкритого експертного обговорення і зваженого підходу під час ухвалення рішення у сесійній залі.
Адже у нинішньому вигляді президентський законопроект значною мірою зачіпатиме права пересічних українців.
Про це сьогодні наголосив заступник Голови партії «Батьківщина», Голова Комітету з прав людини Григорій Немиря в інтерв’ю INTV.
«До Комітету звертаються громадські неурядові організації, та, наприклад, Світовий Конгрес Українців, які в своїх листах висловлюють тривогу, що якщо законопроект президента буде розглянуто у запропонованому обсязі, то це може поставити під ризик долі багатьох мільйонів українців, які з тих чи інших причин мають і українське, і громадянство інших країн», – сказав він.
За словами Григорія Немирі, також листи, які надходять до Комітету, стосуються стурбованості, що такий підхід може «поставити під загрозу і ізолювати тих громадян України, які проживають на Донбасі, в Криму, чи вихідців із Західної України, а також тих, хто поїхав до США, Канади чи інших країн».
Окрім того, як зауважив політик, самі ж члени Комітету налаштовані «проти широкого підходу, яким фактично поставлено під загрозу долю багатьох співгромадян України, які виїхали на заробітки або імігрували».
Парламентарій повідомив, що Комітет закликав представників громадськості до широкого і відкритого експертного обговорення законопроектів про громадянство, сподіваючись, що це допоможе Верховній Раді під час розгляду відповідного законопроекту ухвалити вивірене рішення.
«Під час експертного обговорення і розгляду цього законопроекту за чіткою, законною процедурою ми зможемо вийти на той варіант, який буде базуватись на Конституції, не ставлячи під загрозу права українських громадян», – пояснив Григорій Немиря.
Голова Комітету також додав, що від представників президентської сторони неофіційно надходять сигнали, що «нібито зараз готується переглянута версія нового законопроекту, яка, можливо, обмежить коло осіб, яких стосуватиметься законопроект, приміром, до державних службовців тощо».
«Офіційна інформація поки відсутня. Але я вважаю, що це був би крок у правильному напрямку», – зауважив голова профільного Комітету.
Григорій Немиря також нагадав, що на розгляді парламентського Комітету з прав людини всього перебуває 5 законопроектів з питань громадянства.
Він також відкинув звинувачення окремих політиків щодо затягування розгляду президентського законопроекту.
Так, зазначений проект закону був визначений президентом як невідкладний і Верховна Рада могла ухвалити рішення про одноразове відхилення (ad hoc) від процедури розгляду, передбаченої Регламентом, і скоротити строки внесення альтернативних законопроектів, внесення пропозицій і поправок, але цього не було зроблено.
«Навколо президентського законопроекту – найбільше дискусій. Але повідомляю, що під час включення цього законопроекту до порядку денного сесії, Верховною Радою не ухвалювалось рішення про зміну процедури його розгляду», – пояснив Григорій Немиря.
Читайте також:
Заява прес-служби Голови Комітету ВРУ з прав людини щодо звинувачень у блокуванні законопроектів