Заступник Голови партії «Батьківщина», голова Комітету ВРУ з прав людини Григорій Немиря закликав неухильно дотримуватися вимог законодавства в процесі обрання Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини та заявив про неприпустимість політичних торгів навколо цієї посади.
«Я вважаю протизаконним намагання відтермінувати голосування за кандидатів на посаду Уповноваженого ВРУ з прав людини. Зараз йде політична, непрозора, закулісна гра БПП, «Народного фронту» та Радикальної партії, які позбавляють українське суспільство можливості мати незалежного омбудсмена. Наразі ми спостерігаємо за намаганням поділити портфелі в рамках якихось більших домовленостей», – сказав він, спілкуючись з журналістами в кулуарах ВРУ.
Зазначимо, що раніше Голова ВРУ Андрій Парубій повідомляв, що питання щодо обрання Уповноваженого з прав людини сьогодні не розглядатиметься через продовження термінів спеціальної перевірки НАЗК. Пізніше заступник голови Національного агентства із запобігання корупції Руслан Радецький зазначав, що заява голови парламенту про причини зриву обрання нового Уповноваженого Ради з прав людини не відповідає дійсності.
За словами Григорія Немирі, спікер ВРУ не повинен посилатися на НАЗК, він повинен чітко дотримуватися закону. Згідно зі ст. 58 Закону України «Про запобігання корупції» керівником Апарату ВРУ на підставі одержаної інформації мала бути підготовлена та надана членам Комітету ВРУ з питань прав людини національних меншин і міжнаціональних відносин та усім народним депутатам довідка про результати спеціальної перевірки кандидатів на посаду омбудсмена.
«Якщо така спецперевірка не проведена, то хтось має понести відповідальність. Зараз ми бачимо черговий приклад безкарності, коли порушуються два закони України, і ніхто не несе за це відповідальність», – сказав він.
Голова комітету наголосив, що сьогодні, 6 червня, є кінцевою датою, коли ВРУ мала проголосувати за кандидатів на посаду омбудсмена.
«Цього чітко вимагає закон. Усі «причини» перенесення є антизаконними. Якщо сьогодні Рада не обиратиме Уповноваженого, то має розпочатися новий конкурс на цю посаду. Але я не бачу бажання з боку БПП, «Народного фронту» та Радикальної партії це робити. Або в них немає голосів, або тривають політичні торги навколо цієї посади. Це є приниженням українського суспільства, яке заслуговує, щоб посада омбудсмена особливо в умовах війни була максимально незалежною, максимально непартійною і максимально відповідала європейським принципам», – наголосив він.
Окрім того, Григорій Немиря заявив про необхідність внесення змін до Закону України «Про Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини» з метою повноцінного врахування Паризьких принципів ООН при відборі і затвердженні кандидатури омбудсмена.
Як зауважив Григорій Немиря, Паризькі принципи передбачають проведення широких, ґрунтовних консультацій з правозахисними організаціями та дотримання принципу змагальності і незалежності для уникнення політизації і партійних квот при висуненні кандидатур.