Григорій Немиря: Лише повна реалізація безпекового пакету відкриє шлях для політичного процесу в рамках Мінських домовленостей

Заступник Голови партії «Батьківщина», Голова Комітету ВРУ з прав людини Григорій Немиря наголосив, що лише повна імплементація безпекового пакету може відкрити шлях для політичного процесу в рамках Мінських домовленостей.

Про це він заявив під час міжнародної конференції «Чи можуть Мінські домовленості забезпечити встановлення сталого миру?», яку провела «Atlantic Council» у Вашингтоні.

«З самого початку ахілесовою п’ятою Мінських домовленостей було те, що Путін спромігся покласти в один кошик безпековий та політичний пакети, що є неприпустимим. У результаті усі ми стали заручниками цієї ситуації», – сказав Немиря.

Голова парламентського Комітету з прав людинитакож висловив переконнання: «Коли ми говоримо про Мінськ, то важливо зосередитися на виконанні безпекового пакету, що включає, зокрема, припинення вогню, вбивств людей, відведення військ, а також повернення Україні контролю за державним кордоном з РФ разом з повноцінним і безперешкодним доступом ОБСЄ до всієї без виключення території Донбасу з міжнародною верифікацією та моніторингом цього процесу. А не говорити про вибори на Донбасі у ситуації, коли в регіоні російських танків більше, ніж буде спостерігачів ОБСЄ».

Крім того, Григорій Немиря наголосив на пріоритетності вирішення гуманітарних питань, починаючи з реалізації обміну «всіх на всіх».

Політик назвав небезпечними заклики, які іноді лунають щодо повної ізоляції, блокади або «відрізання» Донбасу від України, та звернув увагу на необхідності активнішої позиції уряду нашої держави щодо внутрішньо переміщених осіб і неприпустимості їхньої дискримінації.

У зв’язку з цим Григорій Немиря звернувся до уповноваженого представника МЗС Німеччини з питань України Посла Йоганеса Регенбрехта, який брав участь у конференції, і закликав посилити зусилля щодо звільнення Надії Савченко та інших заручників Кремля.

«Між безпековим та політичним пакетом Мінських домовленостей є ключове питання, яке потребує негайної реалізації: обмін «всіх на всіх», насамперед, звільнення народного депутата України, члена ПАРЄ Надії Савченко, беручи до уваги останні зміни у її ситуації, та інших заручників Кремля», – сказав Григорій Немиря.

Своєю чергою, Йоганес Регенбрехт запевнив, що Німеччина та ЄС докладатимуть усіх можливих зусиль для звільнення Надії Савченко та інших заручників.

Григорій Немиря також звернув увагу на залежність прогресу у реалізації Мінських домовленостей від динаміки внутрішньополітичного процесу в Україні.

«Збереження статусу-кво не зміцнює стабільність, а все більше послаблює і звужує як внутрішні, так і зовнішні можливості України», – зауважив він.

Народний депутат також наголосив, що Мінські домовленності – не про війну, і не про мир, вони є гібридиними: гібридна підготовка, гібридні переговори та гібридні сторони.

За словами Немирі, замість того, щоб бути гарантом територіальної цілісності України згідно з Будапештським Меморандумом, Росія анексувала Крим та вторглася на територію України – Донбас.

Тому український політик закликав ЄС та США стати сторонами переговорів для вирішення конфлікту.

«Метою Путіна є не захопити територію Донбасу, його метою є створити зону нестабільності, що дозволить Росії підтримувату цю нестабільність і розповсюдити її далі за межі України. І це стосується майбутнього Європи, а не лише Сходу України», – сказав він.

Григорій Немиря переконаний: «Якщо ми програємо, то Захід не лише втратить Україну, він програє сам».

Тож Голова Комітету ВРУ з прав людини наголосив на необхідності збереження санкцій та підкреслив важливість європейської та трансатлантичної єдності і солідарності у цьому питанні.

Його позицію підтримали колишні Посли США в Україні Стівен Пайфер та Джон Гербст.

«Донбас для Росії – це метод впливу на Україну. Найкраще, що відповідає інтересам Росії – це заморожений конфлікт на Донбасі та нестабільність в Україні», – сказав Стівен Пайфер.

Старший науковий співробіник «Atlantic Council» Адріан Каратницький, своюю чергою, зазначив: «Як країна, яка веде неоголошену війну проти іншої країни, може бути арбітром у Мінському процесі? Я дуже сумніваюся, що Росія хоче вирішення конфлікту на Донбасі. На мою думку, вона лише робить вигляд, щодемонструє добру волюю і все це для того, щоб з неї зняли санкції».

Окрім того, Адріан Каратницький вважає, що будь-хто, обраний на Донбасі, не зможе бути незалежним під прицілами російських танків.

За словами Старшого радника Міжнародної кризової групи з питань України-Росії Поля Квіна-Джаджа, сьогодні Росія хоче лише розбалансувати Україну, а потім через економічний колапс позбавити нашу країну її прозахідного демократичного вибору.

Крім того, Григорій Немиря наголосив, що Крим не є частиною Мінського процесу, та закликав у цьому зв’язку не дозволити забути про нелегальну анексію півострова, як цього бажає Росія.

Календар новин

Останні новини

Фото дня

Відео дня

Пряма мова