Деолігархізація і демонополізація: експерти доопрацьовують Новий економічний курс

У Києві відбулося друге засідання робочої групи «Інституційні зміни: перехід до соціальної ринкової економіки, демонополізація та сприятливий бізнес-клімат».

Захід пройшов у межах доопрацювання «Нового економічного курсу України», який ініціювала кандидат у Президенти Юлія Тимошенко.

«Всі ми розуміємо, що система «дихає на ладан», олігархи у цій системі грають ключову роль, але не у всіх є чітке розуміння того, як їх деактуалізувати і як здійснити перехід до іншої державної системи, іншої системи організації економіки та суспільства найбільш безпечним, раціональним і правильним шляхом», – наголосив під час засідання його модератор, співзасновник Українського інституту майбутнього (UIF) Юрій Романенко.

На переконання експертів, кланово-олігархічний устрій, а також монополізація ключових секторів і товарних ринків блокує потенціал для розвитку економіки країни і перешкоджає поширенню інновацій та розкриттю творчого потенціалу людей.

Як зауважила доктор економічних наук, професор Києво-Могилянської академії Зоя Борисенко, для усіх підприємців мають бути рівні умови конкуренції, але підходити до цієї проблеми треба виважено. Насамперед, потрібно обмежити вплив олігархів на органи державної влади.

«Ми маємо розуміти, що терміни «деолігархізація» і «демонополізація» – це не означає руйнування усього бізнесу олігархів і цих усіх монопольних структур, яких у нас в країні величезна кількість. Ми маємо розробити такий механізм, щоб олігархи не впливали на рішення органів влади і щоб не було переваги їхніх підприємств. Те саме і щодо монополій – потрібне не руйнація, а саме обмеження їх ринкової влади шляхом допуску конкурентів на ці ринки», – наголосила Зоя Борисенко.

Економіст додала, що в умовах України – це розширення можливостей для малого і середнього бізнесу, який має «знаходити свої ніші у монопольних напрямках і працювали, створюючи конкурентне середовище».

«Уся Європа нині завішана гаслами «підвищення конкуренції» і «перехід до інновацій». Інновації, інновації і ще раз інновації. Інновації виникають тоді, коли є конкуренція. Нема конкуренції – нема інновації», – резюмував доктор економічних наук, екс-міністр економіки України Володимир Лановий.

Нагадаємо, з метою вдосконалення і доопрацювання «Нового економічного курсу України», який ініціювала Юлія Тимошенко, у листопаді було створено онлайн-платформу, яка залучила до широке коло експертів і громадських діячів, політиків і вчених.

За підсумками установчої зустрічі було сформовано 15 робочих груп, одна з яких повинна спрямовувати свої зусилля на розробку стратегічного курсу з демонополізації економіки та вдосконалення інституційного середовища.

Календар новин

Останні новини

Фото дня

Відео дня

Пряма мова