У Кабміні пояснили, як будуть відшкодовувати субсидії тим людям, які заощадили на комунальних послугах. Зокрема, частина цих субсидій підприємство-виробник, тобто виконавець послуг, повинен зарахувати на наступні періоди. Зекономлена сума повинна бути вказана в платіжних документах одержувачів субсидій як переплата.
Також встановлено, що після закінчення опалювального сезону невикористана сума субсидії на опалення, холодну та гарячу воду і водовідведення, послуги з газо- і електропостачання для індивідуального опалення повертається в бюджет. Частина ж цієї суми перераховується на особовий рахунок одержувача субсидії в банківській установі або виплачується через відділення поштового зв’язку в «Укрпошті».
Детальніше про відшкодування субсидій в ефірі радіостанції «Голос Столиці» розповів експерт з питань соціальної політики, член партії «Батьківщина» Андрій Павловський.
Поясніть простою мовою механізм відшкодування заощаджених субсидій, які встановив Кабмін. Яку невикористану субсидію будуть зараховувати на наступні періоди? Що це за невикористана субсидія?
— На жаль, у питанні монетизації уряд знову йде шляхом підміни понять, тому що те, що буде запроваджено, це важко назвати монетизацією. Це слово має на увазі виплати готівкою на руки людям. Тут ніхто не збирається людям ці гроші давати. Будуть зараховувати на рахунки контори, які надають комунальні послуги і вони будуть зарахувати на наступні періоди за опалення, електрику і т.д., те, що люди зекономили.
Якраз європейські експерти і фахівці міжнародного фонду кажуть, що треба монетизувати субсидії, що означає видачу на руки людям, населенню цих сум, які йдуть як компенсація за значне підвищення комунальних тарифів. Тоді була б справжня мотивація така потужна для того, щоб зекономити, займатись енергозбереженням. Тоді б кожна родина отримувала б ці гроші, певну суму на руки, і дивилась би — ось на стільки я можу зекономити, а зекономлені кошти, наприклад, на харчування, на навчання дітей направлю і, дійсно, був би потужний стимул.
Ніхто людям цих грошей не збирається на руки давати, при цьому кажуть: ми вам за економію даємо за той обсяг норми, якщо ви будете споживати менше, ніж встановлені урядом норми так звані соціального споживання. І при цьому уряд мовчить, що вже з 1 травня ці норми соціального споживання комунальних послуг були, в середньому, ще зменшені, до того ще зменшувались, зменшені десь на 20%.
Щоб зекономити, треба споживати менше, ніж ця норма, а це дуже важко буде практично зараз зробити, якщо зараз змогли це зробити, то після 1 травня, мабуть, десятки людей зможуть зекономити на цьому. Така підміна понять, шахрайство відбувається. Нібито уряд щось робить, нібито життя людей покращує, звітує про це, радісно повідомляє в ЗМІ, а насправді в житті, на практиці ми бачимо зворотне і підміну понять.
Ви сумніваєтесь в тому, що заощаджені кошти будуть повертати грошима? Чи можуть їх автоматично перевести на наступний опалювальний період?
— Якраз основна ідея уряду, щоб ці кошти, які люди зекономили, покласти на рахунки комунальних контор, щоб вони зарахували їх на наступний опалювальний сезон.
Уряд намагається всіляко уникати видачу людям на руки живих грошей. Зрозуміло, уряду краще, коли такі безготівкові розрахунки, взаємозаліки і т.д., але людям краще, коли вони отримують живі гроші, і ці гроші зможуть щось зекономити і, дійсно, витратити на своїх дітей, наприклад.
Потрібно зробити по-чесному в прямому розумінні слова «монетизація». Всю суму, весь об’єм субсидії, яка призначається людині на опалювальний сезон, видавати родині живими грошима на руки, і нехай люди самі вирішують, чи зможуть вони зекономити. Зекономили щось — витратили на інші цілі, не змогли зекономити — вибачайте, тоді виплачуйте за комунальні послуги всю суму субсидій, вся сума піде на оплату комунальних.
А як по-іншому заохотити людей займатись енергозбереженням?! А так воно просто повз людей проходить, і фактично держава надає субсидії не людям, не громадянам, а приватним енергомонополіям, власниками яких є відомі олігархи, які мають своїх представників і в уряді, і в урядовій коаліції.
Тому вони і не хочуть прийняти це рішення, не хочуть людям віддавати гроші, бо ці гроші їм на рахунки поступають, а не людям. У цьому полягає суть цієї афери із субсидіями.
Кабмін також встановив, що з цього місяця субсидія на сплату комунальних послуг не призначається на наступний період, якщо є двомісячна заборгованість за комунальні послуги. Що робити тим людям, у яких така заборгованість є?
— Треба взяти цю довідку, нести у відповідні служби соціального забезпечення, давати їм копію, щоб вони продовжували нараховувати субсидію, інакше її будуть відміняти.
Спочатку року заборгованість за комунальні послуги значно зросла і зараз складає майже 30 мільярдів гривень борг населення за надання комунальних послуг, і тільки в одному Києві, здається, борг «Київенерго» від киян зараз десь наближається до шести мільярдів гривен.
Тобто маніпуляції із субсидіями, із підвищенням тарифів привели до кризи неплатежів і до того, що зростає борг населення за енергопостачання. Мабуть, тому уряд вирішив таким чином стимулювати, щоб зменшувати заборгованість, сказати: у кого є заборгованість, той втратить право на отримання субсидій, якщо називати речі своїми іменами.
Якщо заборгованість погашена, субсидія заново після сплати боргів оформлюється чи продовжується?
— Це вже будуть вирішувати чиновники з соціальних служб, які знаходяться на місцях — чи по-новому нараховувати, чи продовжувати стару, це буде вирішуватись в кожному індивідуальному випадку. Різні бувають ситуації, причини, чому виникла заборгованість і т.д.
Уряд встановив нові нормативи на опалення: раніше субсидія покривала 330 кубів на опалення квартир площею 60 квадратних метрів, тепер її будуть нараховувати тільки на 300 кубів.
— 15-20% те, що я казав, зменшили соціальну норму споживання. Зрозуміло, що якщо вам зменшують норму соціального споживання, на яку нараховуються вам за ту чи іншу площу вашого житла субсидію, то автоматично сума субсидії зменшується на цю суму, тобто, грубо кажучи, громадяни будуть отримувати розміри субсидії менше, ніж вони отримували до цього десь в середньому на 15-20% розмір субсидії в наступному опалювальному сезоні зменшиться.
«Голос Столиці», 3 травня 2017р.