Законопроект №6172, який вже підписав президент, зобов’язує подавати електронну декларацію до 1 травня (або пізніше – ще остаточно невідомо).
Усіх представників громадськості, які протягом останнього року хоч один раз входили до будь-якої конкурсної комісії з відбору державних службовців категорії «Б», «В» чи до дисциплінарної комісії, утвореної відповідно до Закону України про Державну службу.
Справа в тому, що ми законом дали можливість залучати представників громадськості до складу будь-якої конкурсної комісії, що відбирає будь-якого державного службовця на будь-якому рівні.
Громадські представники у цих комісіях, якщо взагалі є, – завжди в меншості, більшість там – самі державні службовці. Тож ми залучили європейській досвід щодо відкритості процесу.
Така можливість у законі дає маленьке право для громадськості контролювати процес проведення конкурсу та його прозорість.
Громадськість часто не хочуть залучати взагалі. Ми ж розуміємо реалії. Інколи з боєм таки включають до конкурсної комісії, але частіше – ні.
Наприклад, у сумно відомому конкурсі на посаду головного архітектора міста Києва громадськість боялася бути представлена в комісії з відбору аж 1 членом.
Женя Кулеба – тепер деклараруй все так, наче ти міністр з мільярдним бюджетом у своєму розпорядженні! Бо ти, виявляється, потенційний корупціонер.
Такі конкурси рік проводилися не лише в Києві, але й на районних рівнях, у маленьких селищах міського типу, де керівник служби запропонував до конкурсу на посаду молодшого експерта відділу залучити представника громадськості для більшої відкритості.
Тепер декларуйте, шановні!
Ви думали, що можна піти просто так відстоювати відкритість конкурсів чи громадянську позицію?! Думали, що гаяли свій час на гарну справу?
Тепер всі дружно задекларуйте все!
Ви всі потенційні корупціонери!
І не важливо, що в житті ви не отримали жодного гранту і не були на жодній державній посаді! У комісії відбирали молодшого спеціаліста в районі? Все!
Громадськість і так не дуже включали в такі комісії. Тепер їх взагалі там не буде.
Для цього це й робилося.
Ще одна маленька можливість відкритості лопнула, як бульбашка.
Як лопається все, до чого доторкається президент.
Чого добивається Порошенко та компанія? Залякати, затиснути та повернути все під свій тотальний контроль. Відкритість на папері і імітація реформ.
Прошу вибачення у всіх громадських організацій, урбаністів і просто активних громадян, яких я закликала йти самим до конкурсних комісій та спостерігати за процесом відбору державних службовців.
Я не знала, що ми так швидко повернемося назад у часи Януковича, до тиску над громадянським суспільством.
Для «Roshen» ви стали загрозою і «іноземними агентами».
Тільки от парадокс: «іноземні агенти» борються за нас з вами та за нову країну, а система нову країну не допустить і системно вбиває.
Альона Шкрум, народний депутат від «Батьківщини», Facebook, 27 березня 2017р.