Альона Шкрум: Новий суспільний договір

У самому центрі Києва під пильним поглядом фламінго та жирафів із картин проводиться вже друга велика робоча зустріч Платформи щодо нового суспільного договору.

Платформа зібрала відомих конституціоналістів, експертів у різних напрямках, філософів, колишніх (і не лише) суддів, громадських діячів та інших фахових людей, які витрачають вже не перший свій робочий день на спільну важку дискусію, бо вважають, що країні і українцям конче потрібні:

– нова мета;

– новий суспільний договір;

– нові принципи і цінності, на яких має бути засновано суспільний договір;

– нова Конституція, як вираження договору, яка закріпить і нову мету, і принципи, і правила договору, і буде прийнята не парламентом, а суспільством загалом.

Дискусія без преси та за правилами Chatham house, тож фото від мене будуть – лише ці красиві фламінго.

Але деякі тези озвучуватиму. І проситиму вашої критики.

* Абсолютно очевидно, що новий суспільний договір потребує НЕ змін до Конституції, а нової Конституції, як такої.

Бо додавати зміни до існуючого нестабільного олігархічно-політичного консенсу не перезаснує інституції управління державою та форми контролю за владою, а може дати лише точкові зміни, які не працюють і не запрацюють;

* Очевидно, що дискусії щодо нового суспільного договору точаться у різних колах декілька років (якщо не десятків). Утім, саме зараз, частково через нашу внутрішню національну кризу, частково через величезні загрози перед нашим самим існуванням – війну та виїзд мільйонів громадян з країни, частково завдяки новому виборчому циклу – зараз є реальна можливість напрацювати спільну велику концепцію нового суспільного договору у державі.

Забезпечити її обговорення та доопрацювання, запропонувати шлях повноцінного обговорення концепції чи концепцій за допомогою новітніх технологій, яку зможуть взяти на свій щит різні кандидати у президенти (чи політичні сили) й дати публічні конкретні гарантії її втілення після виборів.

* Очевидно, що ми маємо прибрати двовладдя у країні та конфлікти, закладені в існуючій Конституції – і визначити або сильну парламентську, або сильну президенту державу, або іншу новітню інноваційну систему влади.

* Очевидно, що починати треба з «ЧОМУ» або «навіщо», тобто з так званою «цивілізаційної мети». З того, заради чого нам взагалі треба суспільний договір у державі.

США визначило таку мету 240 років назад як «рівність усіх людей та їх наділення невідчуджуваними правами, до яких відносяться право на життя, на свободу та на прагнення на щастя».

Багато з цього знаходить відклик у мене в душі і зараз.

* Очевидно, що більшість ідей змін до Конституції, які зараз озвучуються і будуть озвучувалися перед виборами, НЕ є змінами в суті суспільного договору, а лише передбачають перенесення частини повноважень з одного розділу а-ля «Президент» до розділу «Уряд» або навпаки.

Нас же під час роботі у Платформі набагато більше цікавить питання «ЧОМУ» нам треба новий договір між нами самими, «НА ЯКИХ» принципах цей договір має базуватися та «ЯКЕ» суспільство і державу ми хочемо мати.

* Очевидно, що усі концепції, які б ідеальні, навіть якщо їх би напрацювало найбільш широке коло фахівців – мають бути досконально ПУБЛІЧНО обговорені, через залучення до масової співпраці та дискусії усіх громадян, які бажають долучитися, та проведенні у дію такого напрацювання за допомогою нових технологій – слава Богу, таких прикладів у світі вистачає.

І тоді це дасть можливість мати новий договір між громадянами, а не між 20-30 політиками, яких часто смикають за ниточки наші великі «восьминоги», які у своїй більшості дислокуються і живуть своє життя за межами України, якою керують.

Чому нації занепадають?

Бо не здатні перезаснувати свої інституції через новий суспільний договір навіть перед загрозою свого занепаду і деградації.

Бо не здатні проводити дискусію по темах, які не є «електорально привабливими». Бо не здатні на об`єднання навіть заради дискусії. І не готові на справжні некосметичні зміни самих себе.

Ми ж – вкотре маємо такий шанс.

Через велике інтелектуальне, філософське і практичне обговорення.

Альона Шкрум, народний депутат від «Батьківщини», Facebook, 2 липня 2018р.

Календар новин

Останні новини

Фото дня

Відео дня

Пряма мова