Цього року в Україні діє мораторій на продаж землі сільськогосподарського призначення. І з року в рік депутати його продовжують, але також з року в рік парламент, зокрема аграрний комітет не ухвалює відповідних законів для врегулювання багатьох питань, які потрібно вирішити до можливої майбутньої дискусії з обігу землі.
Країна потребує посил, що ринок не запрацює доти, доки не буде правильно виписане законодавство.
Ми маємо законом закріпити: розпочинати дискусію щодо відкриття ринку землі потрібно тільки після повної трансформації аграрного устрою, коли буде вирішене питання з одноосібними господарствами, питання про кооперацію. І представляючи на комітеті законопроект №7350-3, я закликав колег не гратись тими речами, які ніколи потім не зможемо повернути назад.
Законопроект розроблявся не для того, аби просто відтягнути час, а щоб надати сигнал аграріям, що держава розвиватиме відповідну аграрну політику.
У ньому ми запропонували мораторій мінімум на 5 років, адже розуміємо, що за цей строк зуміємо фахово й ефективно відпрацювати законодавство. Запропонували тим людям, які хочуть продати паї, продати їх державі за реальні кошти. Механізм ми пропонуємо, а далі він буде доопрацьовуватись і розроблятись Кабінетом Міністрів.
Щодо корупції в розпорядженні землями: сьогодні землі через одноосібні селянські господарства уходять в приватну власність. За нашими даними на сьогодні приблизна кількість цих земель досягла 4 млн гектарів. Пропонуємо накласти на такі операції мораторій доти, доки ми з вами не визначимось, кому саме ми даємо цю землю.
Також запропонували обмежити нотаріусів щодо реєстрації договорів, які безпосередньо відносяться до земель під мораторієм. Це фахово, серйозно і це сигнал нашим фермерам, що ми розвиватимемо відповідну аграрну політику і відповідне бюджетування саме тих, хто цього потребує. І за 5 років збалансуємо законодавство. А тоді вже можна розпочинати дискусію.
Вадим Івченко, народний депутат від «Батьківщини», Facebook, 6 грудня 2017р.