Валерій Дубіль: З 1 січня трансплантації в Україні будуть поза законом

МОЗ повністю провалив запуск трансплантації в Україні. Замість старту її розвитку з 1 січня 2019 року у країні, буде катастрофа. Останній сесійний тиждень закінчився, і депутати не відстрочили дату введення нового Закону про трансплантологію. Та вина не їхня, а чиновників Міністерства охорони здоров’я, які за 7 місяців не зробили нічого для її запуску.

Новий Закон, який ми проголосували у травні, дозволив би зекономити мільйони коштів і зміг би допомогти в рази більшій кількості важкохворих українців, яким потрібна пересадка органів. Зараз частина з них вимушена їхати за кордон, щоб врятувати життя, бо в Україні не було нормативно-правової бази для проведення трансплантацій в Україні. Закон це реально міг змінити, якби чиновники МОЗу виконували свою роботу, а не займалися політиканством.

Міністерство, яке має опікуватися здоров’ям усіх без виключення українців, влаштовували строки його впровадження, коли його приймала Верховна Рада. Та чиновники не встигли. І тепер, 1 січня наступного року, вступає в силу новий закон про трансплантацію. Відповідно до нього – новий порядок проведення трансплантацій. Та він не запрацює. І всі трансплантації будуть поза законом. А черга на них розписана на місяці вперед!

Що мав зробити МОЗ

Чиновники Міністерства мали підготувати необхідну нормативно-правову базу, розробити і впровадити єдиний реєстр трансплантації, визначити правила роботи для нових спеціалістів – трансплант-координаторів, навчити і сертифікувати їх. У МОЗу був на це час, були і гроші.

МОЗ цього не встиг зробити. Встиг лише влізти у корупційний скандал – замовив розробку до 17 грудня програмного забезпечення на суму понад 26 млн грн. Його мають здати в експлуатацію під ялинку – 31 грудня.

Чому трансплантації будуть поза законом

Відповідно до порядку проведення трансплантацій і до норм прийнятого закону, будь-яка інформація, у т.ч. про донора, має обов’язково заноситися до Єдиної державної інформаційної системи трансплантації. Цієї системи й досі не існує.

Навіть створення системи не дозволить проводити трансплантації. Адже немає кому отримувати інформацію з системи – це мають робити трансплант-координатори. Їх немає. І мало того, немає навіть кваліфікаційних вимог і навчальних програм для їхньої підготовки.

Що втратять українці

Важкохворі українці не мають альтернативного способу порятунку – без проведення трансплантацій, тисячі людей помруть! Щоб їх врятувати, потрібно в сотні разів більше виділити грошей на відправлення наших громадян на лікування за кордон. Це – додаткове навантаження на бюджет, яке він не витримає. Будь-яка плата іноземним клінікам розвиває трансплантологію тих україн, і аж ніяк не українську – то про що думав МОЗ?

Як ми пропонуємо вирішити проблему

Проблема комплексна. Тому рішення має бути тільки політичним. Депутати неодноразово вимагали притягнути до відповідальності керівництво МОЗу за їхні багаточисельні помилки і провали. Зареєстровано багато звернень і проектів постанови Верховної Ради.

На жаль, за діючої влади керівництво МОЗу – недоторканне і продовжує керувати галуззю, не зважаючи на негативні результати для кожного українця. Політична відповідальність лежить безпосередньо на президенті.

Терміново необхідно направити роботу МОЗу не на задоволення особистих інтересів і владних політичних амбіцій, а на лікування людей. І зробити це можливо лише при повному перезавантаженні влади після президентських і парламентських виборів у 2019 році.

Валерій Дубіль, народний депутат від «Батьківщини», KиевVласть, 26 грудня 2018р.

Календар новин

Останні новини

Фото дня

Відео дня

Пряма мова