Процес формування госпітальних округів в Україні триває. Існують різні точки зору і виникає багато дискусій з цього приводу. Як зробити цей процес максимально прозорим та прийнятним для всіх його учасників, ми говорили з народним депутатом від ВО «Батьківщина» Валерієм Дубілем.
– Валерію Олександровичу, знаю, що Ви багато років опікуєтесь Чернігівщиною, і один із пріоритетних напрямків Вашої роботи – система охорони здоров’я. Як Ви оцінюєте процес формування госпітальних округів в області?
– Я щойно повернувся з чергової робочої поїздки і побачив на місцях багато проблем. Насамперед, це – розбиті дороги, нестача лікарів і аварійний стан приміщень, де фактично мають розташовуватись амбулаторії. Так, медицину треба реформувати, проте робити це треба поступово і професійно. Ми з колегами зараз працюємо над розробкою повного циклу публічної політики, що передбачає продуктивну взаємодію між Парламентом, Урядом та громадськістю.
– Поясніть, будь ласка, для наших читачів, що таке публічна політика і як планується запроваджувати цю систему в Україні? Чим це допоможе реформувати систему охорони здоров’я?
– Під публічною політикою на Заході розуміють націленість держави на реалізацію суспільних інтересів. Задля цього налагоджують взаємодію між громадськими та політичними об’єднаннями з одного боку, і Урядом – з іншого. Над розробкою законопроекту працюють представники різних політичних партій, експерти, фахівці. У результаті розроблений законопроект акумулює точки зору різних (іноді протилежно налаштованих!) спеціалістів та має великі шанси бути прийнятим.
– Наскільки корисним, на Ваш погляд, є впровадження публічної політики в Україні?
– Зважаючи на європейській досвід, я розраховую, що застосування механізму публічної політики буде ефективним. В Україні повний цикл публічної політики зараз впроваджується за ініціативи колишнього президента Європарламенту Пета Кокса. За західним прикладом, будуть розроблені законопроекти у різних сферах.
– Чим особисто Ви плануєте зайнятись у циклі публічної політики?
– Наприкінці 2016 року в Україні було створено депутатське міжфракційне об’єднання «За впровадження повного циклу публічної політики». Як учасник цього об’єднання, я планую займатися законодавчим врегулюванням медичної сфери, зокрема, на регіональному рівні. Чернігівська область стане «пілотною», і розроблені принципи дозволять вибудувати сучасну систему медицини в усіх областях України.
– У чому Ви вбачаєте перспективність публічної політики?
– Необхідність упровадження циклу публічної політики у системі охорони здоров’я обумовлена тим, що медична реформа сьогодні впроваджується непослідовно і несистемно. Наприклад, відповідальність за формування госпітальних округів МОЗ переклав на новоутворені громади, але фактично межі округів затверджувалися облдержадміністраціями. Уряд демонструє повну неспроможність упорядкувати нормативно-правову базу: МОЗом видано «Приблизне положення про госпітальний округ», яке не тільки не містить визначення базового поняття, але ще й суперечить змісту постанови Кабміну, на якій ґрунтується. Згідно з постановою Кабміну, госпітальний округ є об’єднанням закладів охорони здоров’я, згідно з положенням МОЗу, − учасниками госпітального округу є міські і районні ради та ради об’єднаних територіальних громад.
Невизначеність цього питання провокує проблеми, пов’язані, у першу чергу, з процедурою фінансування госпітальних округів. А це загрожує закриттям пунктів надання первинної медичної допомоги. Не визначені до кінця і шляхи реформування екстреної медичної допомоги.
Подолати ці та інші проблеми в регіонах можна виключно шляхом формування реально працюючої нормативної бази. У цьому й допоможе механізм публічної політики, європейський досвід, що протягом років напрацьований у розвинених країнах. Про проблеми на місцях, зокрема, на Чернігівщині, я знаю із власного досвіду, оскільки з 2007 року веду роботу з усіма медичними закладами області. Саме тому я розумію, що запропонований шлях реформ не тільки не призведе до поліпшення якості медичного обслуговування на регіональному рівні, а й – у деяких випадках – суттєво ускладнить нинішню ситуацію.
Мета циклу публічної політики у галузі медицини – визначення основ державної політики, що надасть можливість активно розвивати, насамперед, систему надання первинної медичної допомоги. Це дозволить закласти міцний фундамент для розбудови медичної галузі загалом. Я впевнений, що благо пацієнтів та робота лікарів у нормальних умовах і з конкурентною зарплатнею мають стати основною ціллю реформування української медицини.
– Що вже зроблено для розвитку цього напрямку? Які наступні дії плануються?
– Перші зустрічі членів міжфракційного об’єднання вже відбулись. На цьому етапі ми виявляємо проблеми та перешкоди, які виникають при проведенні медичної реформи, та з’ясовуємо, які нормативно-правові, інституційні та бюджетні зміни мають бути запроваджені.
Так, у рамках вирішення нагальних проблем я зустрівся за круглим столом з експертами та обговорив проблеми первинної ланки медицини. Ми порушили питання вдосконалення системи роботи лікарів загальної практики, шляхи комерціалізації первинної ланки медицини, перетворення амбулаторії на успішно працюючу та прибуткову бізнес-модель.
Наступні етапи впровадження повного циклу публічної політики передбачають укладання «Зеленої книги проблем» за результатами консультацій з експертами та «Білої книги рішень» на основі їхніх відгуків. На цих рішеннях і базуватиметься законопроект, націлений на ліквідацію існуючих сьогодні проблем.
Далі − затвердження законопроекту у профільному комітеті Верховної Ради України та на парламентських слуханнях. Останній етап − винесення на голосування.
– Чи не виникне суперечок на етапі затвердження розробленого законопроекту?
– Механізм роботи над законопроектом дозволяє дійти до консенсусу на етапі його розробки. Це дає певні гарантії того, що законопроект буде прийнято: для обговорення залучаються представники всіх політичних сил, отже, у живому діалозі народжується документ, прийнятний для всіх фракцій. Публічна політика мінімізує негативні наслідки, оскільки враховує інтереси усіх верств населення.
Прогресивна спільнота і я особисто покладаємо великі сподівання на впровадження повного циклу публічної політики, зокрема і у сфері охорони здоров’я. Це наш єдиний шанс зупинити безсистемність у реформах та розробити дійсно працюючий механізм, який допоможе нам модернізувати медицину.
Валерій Дубіль, народний депутат від «Батьківщини», «Голос України», 16 березня 2017р.