Валерій Дубіль: Ми стали більше платити за охорону здоров’я з власної кишені

Лобісти МОЗу в один голос повторюють: нова команда міністерства вже вивела медицину на зовсім інший рівень. І це – лише початок.

Яким буде завершення, вже можна побачити, проаналізувавши міф про те, що прості люди вже відчули позитивні результати роботи команди Супрун.

З приходом уряду Гройсмана і до керівництва МОЗу «реформаторської команди» Супрун, жителі нашої країни стали значно більше платити за охорону здоров’я з власної кишені. До того ж український бюджет витрачає на медицину все менші суми.

Офіційні дані про витрати українців на охорону здоров’я можна подивитися на сайті Держстату. Їх враховують при веденні Національних рахунків.  Таблиця: «Кінцеві споживчі витрати домашніх господарств за цілями у 2017 році».

У 2017 році з власних кишень українці заплатили за медичні послуги та ліки понад 109,1 млрд грн. Це на 46% більше, ніж при уряді Яценюка в 2015 році (74,7 млрд грн).

Через безглузде управління «реформаторів», людям доводиться за власні гроші купувати дорогі ліки, які повинні бути безкоштовними, але їх держава по 20 місяців не може отримати від міжнародних організацій. Люди змушені платити за аналізи в приватних лабораторіях через те, що в лікарнях немає необхідних витратних матеріалів та реагентів.

Зростання на 46% витрат домогосподарств на охорону здоров’я за два роки не пов’язаний з девальвацією гривні і загальним зростанням цін в Україні. Адже темп зростання витрат на медицину майже в два рази швидший. Інфляція в 2016 та 2017 роках була 12,4 і 13,7% відповідно, а гривня девальвувала за два роки на 23%.

На скільки ж більше ми почали витрачати на медицину з власної кишені у 2017 році? У 2016 році домогосподарства витратили на охорону здоров’я 87,1 млрд. Власних коштів. Виходить, що після приходу до МОЗу команди Супрун, ми стали платити за своє лікування на чверть більше (нагадаємо, у 2017 році ця цифра дорівнювала 109,1 млрд грн). І це при тому, що інфляція була лише 13,7%, а девальвація гривні тільки 11,5%. Навіть при порівнянні з постійним цінами 2010 року (тобто прибираючи фактор інфляції і девальвації гривні), за один рік особисті платежі за лікування кожного з нас збільшилися на 17%. У такий же спосіб порівнюємо 2016 і 2015 рік (також в цінах 2010 року) і бачимо, що тоді особисті витрати на лікування становили тільки 4,6%.

А що в цей час робить держава? Скорочує свою частку у загальному фінансуванні системи охорони здоров’я! І якщо ще навесні-влітку 2016 року при обговоренні Концепції реформування охорони здоров’я експерти говорили про те, що в Україні кошти державно бюджету в фінансуванні охорони здоров’я становлять 57%, а особисті кошти громадян – 40%, то у 2017 пропорція діаметрально інша. Тільки 40% витрат покриває держава, а 60% оплачують самі пацієнти.

Валерій  Дубіль, народний депутат від «Батьківщини», Facebook, 30 серпня 2018р.

Календар новин

Останні новини

Фото дня

Відео дня

Пряма мова