Цієї неділі помер ще один чоловік із «черги смерті», який так і не дочекався коштів на термінову операцію. Його дружина жила у наметі під Міністерством, щоб добитися виділення фінансування, якого у родини просто немає, а в Україні таким пацієнтам допомогти нікому – бо МОЗ не розробив й досі програми трансплантації в країні.
Доки чиновники МОЗу не можуть розібратися з проблемою, час іде, помирають люди. І що вони роблять тимчасом?
На сьогоднішню робочу групу при Комітеті з питань бюджету щодо визначення джерел фінансового забезпечення здійснення заходів з лікування громадян України за кордоном у 2018 році, чиновники МОЗу прийшли непідготовленими. Хоча ми зверталися до Уляни Супрун із проханням представити конкретні пропозиції щодо джерел фінансування на цей рік.
Міністерство пропонує тільки перерозподілити 49,8 млн грн, які вже лежать на рахунках іноземних клінік з 2015, 2016, 2017 років, на нових пацієнтів. На сьогодні їх неможливо викоритовувати напряму, бо це порушить Бюджетний кодекс. Скоріше за все, через те, що МОЗ не використав їх до сьогодоні, їх треба буде повернути до бюджету. А це – довга процедура. Тому єдиний спосіб швидко вирішити ситуацію – перерозподілити залишки невикористаних МОЗом коштів. Та чиновники МОЗа вишукали тільки 36 млн на це – з залишку пілотного проекту з трансплантації в Україні. І все. Представники Міністерства – Ковтонюк і Стефанишина – говорять, решту грошей треба шукати поза Міністерством.
Передав їм пропозиції перерозподілу невикористаних за підсумками 8 місяців коштів з бюджетних програм МОЗу на суму понад 240 млн грн. До речі, навіть представник Мінфіну говорить – гроші можна взяти з невитребуваних залишків з МОЗівського «реформаторського» експерименту на первинці. Резерви там є – на сьогодні понад 900 млн! Те саме стосується і апарату Нацслужби здоров’я, яка ще не сформована. За 3 місяці своєї роботи вони використали тільки 7,6 млн грн з 194! Але МОЗ говорить, залишки будуть невеликі. Мабуть тому що важливіше піар-успіх «реформи», аніж допомога людям!
МОЗ пообіцяв проаналізувати нову інформацію – вже втретє. Про строки відповіді заступники Міністра так і не уточнили – просив надати її до наступного засідання бюджетного комітету. Написав звернення вже напряму до Мінфіну, щоб вони запропонували свій варіант – де можна взяти кошти на програму. І, оскільки представники МОЗу по-людськи не розуміють ситуацію, буду добиватися розгляду мого законопроекту #8035 про збільшення фінансування програми лікування громадян України за кордоном на бюджетному комітеті і у залі парламенту.
Валерій Дубіль, народний депутат від «Батьківщини», Facebook, 28 вересня 2018р.