Сьогодні у країні відбувається не децентралізація, а просто збільшення податкового навантаження.
Про це зазначив народний депутат від фракції «Батьківщина» Вадим Івченко під час програми «Чиста політика» на телеканалі «112 Україна», обговорюючи питання децентралізації та проведення реформ, а також проблеми бюджетних відносин місцевих органів.
«Уряд зараз розповідає, що місцеві бюджети завдяки децентралізації зросли на 36%. Можливо. Але за рахунок чого з’явились ці 36%? По-перше, з’явився податок на нерухомість, по-друге – 5% з акцизу залишили місцевим бюджетам, тобто за рахунок підприємців. По-третє, якщо ми говоримо про території з сільським укладом, збільшили земельний податок у 5 разів: було 29, а стало 121,2. І це все за рахунок фермерів», – розповів він.
За словами Івченка, децентралізація – це коли кошти збиралися і віддавалися на місця.
«Зараз як збирали кошти, так і збирають, а на місця просто додали власні надходження – від людей, підприємців та фермерів. Це не є децентралізація, це просто збільшення податкового навантаження», – обурився народний депутат.
Він також зазначив, що міста обласного підпорядкування збільшили свої власні надходження на 36%, натомість у районних центрів, сіл навпаки забрали всі податки і віддали на розпорядження голові облдержадміністрації.
«Якщо взяти статистику, скільки бюджетів у зведеному бюджеті, то побачимо, що минулого року – це 31%, цього року – 26%. Навпаки, місцеві бюджети зменшились. Тому я скажу, що фінансова децентралізація відбулась за рахунок сіл, селищ та міст районного значення. Але навіть цих коштів їм не вистачає – інфляція, подорожчали послуги та товари», – сказав Вадим Івченко.
Окрім того, депутат від «Батьківщини» повідомив, що має листа від мерів малих міст, у якому вони підтримують законопроект «Батьківщини» про прямі бюджетні відносини з Міністерством фінансів.
«Ми наполягатимемо на розгляді цього законопроекту, оскільки без нього самоврядування в районних центрах буде знищено», – підсумував Івченко.