Народний депутат від «Батьківщини», Заступник голови Комітету ВРУ у закордонних справах Борис Тарасюк оприлюднив спільну з лідером меншості Сенату Республіки Польща заяву щодо українсько-польських взаємин.
Відповідний документ розміщений на сайті парламенту 26 лютого.
«За останню чверть століття наші народи і держави довели здатність долати історичні проблеми і прямувати тією ж дорогою, якою перед нами пройшли країни Західної Європи. У 70-х і 80-х роках польська і українська демократичні опозиції боролися проти комунізму в ім’я демократії, прав і свобод людини. На цьому досвіді виросла польська Солідарність і Народний Рух України, які істотно сприяли відновленню незалежності наших держав, а також у здобутті свободи народами нашого регіону», – йдеться у заяві.
Політики наголошують на важливості зберігати пам’ять про минуле.
«Про минуле слід пам’ятати, жертвам конфліктів і злочинів належить пам’ять, пошана і гідне поховання. І це основний обов’язок представників влади наших країн», – зазначають Борис Тарасюк та Богдан Кліх.
Майбутні взаємні відносини повинні формуватися на принципі «Пробачаємо і просимо вибачення»: «Ми повинні формувати взаємні відносини на принципі: «Пробачаємо і просимо вибачення». Так, як нас до цього заохочував Іван Павло ІІ, і як у минулому вчиняли наші церкви, президенти, уряди і парламенти».
З огляду на ситуацію зі схваленням закону про Інститут національної пам’яті важливо зберігати абсолютну свободу наукової діяльності та висловлювань на історичну тематику.
«Дослідження і висловлювання на тему історії повинні мати абсолютну свободу, ніхто не повинен бути покараний за висловлення власних поглядів, якщо в них не висловлюються заклики до насилля і ворожнечі. Історія Польщі і України вчить, що на взаємній ворожнечі виграє тільки Росія. І що власне сьогодні актуальним залишається гасло про те, що без вільної Польщі немає України, так само як без незалежної України немає безпечної Польщі. Ціллю агресивних дій Росії є не лише Україна, але також Польща, весь Європейський Союз і НАТО», – зазначається у заяві.
Текст заяви можна переглянути тут.