Сергій Євтушок: Ми маємо дбати не тільки про себе, а й про майбутні покоління

Незаконні вирубка лісу-кругляку та видобуток бурштину – проблема для України не нова. Проте завдяки британським дослідникам, які зауважили варварське винищення ресурсів, таке недбале ставлення до природи перетворюється на міжнародний скандал.

Британці довели, що Україна попри мораторій на вивіз за кордон лісу-кругляку є його найбільшим експортером до ЄС. Ділова деревина вивозиться з нашої країни під виглядом сировини. І з цим свавіллям потрібно негайно щось робити!

Ми маємо замислитися над власною переробкою, яка дасть змогу створити додаткові робочі місця й збільшити вартість кінцевої продукції. При цьому вкрай необхідно опікуватися відновленням лісів. Адже ми маємо дбати не тільки про себе, а й про майбутні покоління.

Натомість уряд упроваджує таку політику в лісовому господарстві, яка призведе до знищення одного з найбільших природних багатств України. Поза нашою увагою опинилася затверджена урядом 15 листопада минулого року «Стратегія реформування лісового господарства України до 2020 року», яка передбачає ліквідацію всіх державних лісових підприємств. Натомість створюється суб’єкт господарювання з корпоративними правами, якого люди вже охрестили ПАТ «Лісовий Нафтогаз». Громадські організації, деревообробні асоціації та лісові господарства вкрай обурені, адже те, що ухвалив уряд, не має нічого спільного з тим проектом стратегії, над яким вони спільно працювали.

Зі своєї стратегії урядовці просто викинули поняття «концесія», яке викликає категоричне несприйняття у суспільстві та експертних колах, проте залишили її механізм.

Мій виборчий округ розташований на Поліссі, тому я добре розумію занепокоєння моїх виборців – працівників лісгоспів. Стратегія передбачає лише збільшення обсягів вирубки лісу. На відновлення лісових насаджень, їхню охорону та захист немає жодного фінансування з держбюджету! Це суто бізнесовий підхід до галузі, що є неприпустимим, адже ліс виконує не лише економічну, а ще й соціальну та екологічну функції.

Україна мала б використати успішний досвід сусідньої Польщі у реформуванні лісової галузі. Там професія лісівника є другою за престижністю. Польська модель передбачає збереження лісу як природного ресурсу в державній власності, існування фінансово незалежних і самодостатніх лісових підприємств задля збереження, раціонального використання й примноження лісових багатств в інтересах народу. Чого натомість прагне український уряд? Віддати ліси в приватні руки. А це призведе до того, що буде вирубане та розпродане головне багатство країни на шкоду екології й людям.

Контрабанда бурштину – мінералу, яким Бог Україну не обділив – також не припинилася. Всі ми чули, як у 2015 році президент дав силовикам два тижні на те, щоб зупинити це свавілля. Але минули роки, а нічого не змінюється – незаконний видобуток не збавляє обертів. Бо він, як і контрабанда бурштину, кришується владою і криміналом, який на місцях викручує руки «старателям», щоб ті платили данину їм, а не несли гроші в бюджет.

Ще в 2015-му ми розробили законопроект, який мав би протидіяти контрабанді бурштину. Згідно з документом, «старателі» мали б об’єднуватися в артілі і вже на аукціонах отримувати право видобувати бурштин із подальшою рекультивацією землі й обов’язковим продажем «сонячного каміння» на біржі за комерційною ціною. У такий спосіб податки надходили б в український бюджет, а не потрапляли б у кишеню тим, хто зацікавлений саме у контрабанді. В документі прописані й рекреаційні процедури. Крім того, дозволи на видобуток такими артілями бурштину мали б видаватися винятково на порушені, а не нові території. Але в парламенті спрацювало лобі провладної коаліції, і законодавча ініціатива не була підтримана.

Натомість у Верховній Раді час від часу з’являлися різні постанови, якими під виглядом рекультивації земель виділялися ділянки для видобутку бурштину. Це призводило до неконтрольованого обігу мінералу з його контрабандною відправкою за межі України. Все це величезна тіньова індустрія, яка не має нічого спільного з бажанням поповнити дохідну частину бюджету.

У мене немає ілюзій щодо того, що ця влада припинить незаконні вирубку лісу й видобуток бурштину. Адже для протидії цьому ганебному явищу потрібно мати політичну волю. Нинішнім політичним елітам, як ми бачимо, це не властиво.

Сергій Євтушок, народний депутат від «Батьківщини», «Вечірні вісті», 24 липня 2018р.

Календар новин

Останні новини

Фото дня

Відео дня

Пряма мова