Запропонована владою так звана судова реформа не вирішує питання створення справедливої системи судочинства та належного забезпечення прав громадян України, а обговорення тексту законопроектів є «профанацією парламентської роботи».
Про це у коментарі INTV сказав народний депутат фракції «Батьківщина» Сергій Власенко.
«Відповідним законопроектом вносяться суттєві зміни у напрямку погіршення забезпечення прав людей, при цьому не запроваджується жодних механізмів відновлення довіри до судової системи», – зазначив він.
За словами парламентаря, нерезультативний розгляд Верховною Радою України низки запропонованих депутатами поправок свідчить про те, що «влада не готова робити суд прозорим і відкритим для суспільства».
«Вони хочуть, щоб люди не приходили до суду і не могли спостерігати за судовим процесом. Тобто мова йде про заборону фіксації судового розгляду технічними засобами», – пояснив політик.
Сергій Власенко також акцентував, що система судочинства стане недоступною для більшості громадян: «Збільшено судовий збір і витрати людей на отримання судового захисту. Це відріже доступ людей до системи судочинства».
Окрім того, за словами парламентаря, розгляд судових скарг відбуватиметься у форматі письмового провадження, що фактично виключає участь людини у процесі.
«Суддя сам у кабінеті, перегортаючи документи, щось надумавши, виписуватиме якесь рішення без заслуховування сторін. Це стане нормою», – застеріг народний депутат і додав, що «така практика вже використовується у Конституційному Суді України, а також існує і у парламенті, коли законопроекти розглядаються за скороченою процедурою».
Сергій Власенко застеріг, що так званою судовою реформою впроваджується практика, відповідно до якої «кожен суддя зможе вирішити, що будь-який закон є неконституційним і відмовиться від його виконання».
«Це – шлях до суддівського свавілля. Якщо зненацька суддя вирішить, що якийсь закон не відповідає Конституції, то нібито суддя сам зможе вирішити не застосовувати відповідний закон. Це повний абсурд і руйнація базових принципів правосуддя», – обурився представник «Батьківщини».
Парламентар нагадав, що для вирішення питання неконституційності того чи іншого закону існує Конституційний Суд України: «До КСУ дійсно існує брак довіри суспільства, але її треба відновлювати. Інакше в Україні з’явиться 9 тис. таких судів. Це – неприпустимо», – наголосив він.
Насамкінець Сергій Власенко назвав процедуру розгляду текстів законопроектів щодо судової реформи «профанацією парламентської роботи».
«Нікого не цікавить, про що йде мова під час обговорення тієї чи іншої поправки. А зацікавлених людей в ухваленні якісного документу можна налічити лише 30 осіб, які голосують за ті чи інші поправки для покращення відповідного закону», – підсумував парламентар.