Український суд вперше зобов’язав Росію виплатити моральну компенсацію сім’ї українського військового, що загинув у результаті агресії РФ.
Про це повідомив лідер Всеукраїнського руху «Сила права», член Політради партії «Батьківщина» Андрій Сенченко.
За його словами, 15 грудня на Хмельниччині було винесено судове рішення про стягнення моральної та матеріальної компенсації з держави-агресора на користь сім’ї загиблого захисника України під час виконання своїх обов’язків на Донбасі.
Позов у розмірі 189 140 євро проти держави-агресора в інтересах вдови майора Костишина та його неповнолітніх дочок Руслани і Олександри був підготовлений юридичною командою «Сили права».
«Це вже друге рішення українських судів щодо моральної компенсації, яку має відшкодувати країна-агресор за збитки, нанесені громадянам України. Але раніше рішення стосувалось примусової переселенки Ірини Верігіної. Цього разу рішення вперше стосується сім’ї військового, який загинув у результаті агресії РФ. Ми очікуємо ще час, який передбачений на апеляцію, тоді ухвалене рішення набуває чинності», – пояснив правозахисник.
Раніше 13 жовтня 2016 року суддя Ярмолинецького районного суду Хмельницької області Микола Басько задовольнив заяву вдови загиблого захисника України Світлани Костишин про забезпечення позову проти Російської Федерації.
Як зазначив Андрій Сенченко, суд наклав арешт на право вимоги за договором, яким у 2013 році було оформлено отримання 3 мільярдів доларів російського кредиту, і заборонив Кабінету Міністрів України, Міністерству фінансів України, Національному банку України, Державному казначейству України, іншим органам державної влади, їх посадових осіб здійснювати будь-які дії, пов’язані із здійсненням платежів за державним зовнішнім запозичення України перед РФ в сумі позовних вимог сім’ї загиблого воїна.
Найближчим часом аналогічний позов буде поданий в інтересах матері Ярослава Костишина, додав лідер «Сили права».
29 березня 2016 року суд встановив юридичний факт загибелі майора Костишина 1981 р.н. при виконанні обов’язків військової служби 27 жовтня 2014 року в Авдіївці Донецької області внаслідок збройної агресії РФ проти України. Це рішення суду дало підстави сім’ї загиблого воїна продовжувати юридичну боротьбу з агресором.
Ярослав Костишин народився у Івано-Франківську. У 1998 році його призвали в армію. У важкий для країни час виявив бажання захищати Україну. Брав участь у виконанні бойових завдань, нагороджений нагрудним знаком «За оборону донецького аеропорту». Майор Костишин посмертно нагороджений орден «За мужність III ступеня», йому присвоєно військове звання підполковник. Після загибелі чоловіка вдова Ярослава Світлана добровільно вступила на військову службу за контрактом. У селі Томашівка Ярмолинецького району Хмельницької області, де живе сім’я загиблого воїна, з’явилася вулиця імені майора Костишина.
Нагадаємо, команда «Сили права» системно працює над тим, щоб гроші держави-агресора на підставі рішень судів були використані на компенсацію збитку постраждалим від збройної агресії Російської Федерації проти України.
Першим «еталонним»рішенням, яке пред’явили Росії на відшкодування збитків, нанесених збройною агресією, стала судова ухвала про компенсацію українській громадянці Ірині Верігіній збитків, нанесених агресією РФ.
4 березня 2016 року голова Луганської облорганізації «Батьківщини» Ірина Верігіна звернулася до Голосіївського райсуду Києва із заявою про встановлення юридичного факту того, що вона стала вимушеною переселенкою в результаті російської збройної агресії та окупації частини території Луганської області України. 30 травня 2016 року за заявою Ірини Верігіної про забезпечення позову суд «наклав арешт» на 3 мільярди доларів російського кредиту. При цьому суд взяв до уваги офіційну статистику, відповідно до якої в країні сьогодні близько 2 мільйонів громадян, що постраждали від російської збройної агресії, – родин загиблих, військовослужбовців і цивільних осіб, які отримали поранення і каліцтва, громадян, що побували в полоні і незаконному ув’язненні, втратили особисте майно, а також вимушених переселенців.
Загальна сума шкоди, завданої громадянам України російською збройною агресією, розрахована на підставі практики Європейського суду з прав людини, перевищує 100 мільярдів доларів США.