Іван Крулько: Борги по зарплаті вчителям Хустщини мають бути виплачені

Треба невідкладно вносити зміни до бюджету 2021 року і покривати дефіцит освітніх субвенцій для ОТГ, де вже почали виникати борги по зарплатах педагогічним працівникам.

На цьому наголосив під час робочого візиту  на Закарпаття Іван Крулько, народний депутат,  заступник голови партії «Батьківщина», в.о. голови обласної «Батьківщин», коментуючи звернення до нього з проханням посприяти у вирішенні проблеми, що виникла у зв’язку із дефіцитом освітньої субвенції на  13,2 млн грн  для виплати зарплат вчителям у Хустській міській територіальній громаді.
«Внаслідок реформи децентралізації, до міста Хуст приєдналось 15 сіл, а кількість закладів освіти Хустської ТГ зросла з 18 до 57.  При цьому, переважна кількість закладів загальної середньої освіти (ЗЗСО) Хустської громади – 22, або 71%  – з 31 існуючих  опинились  у сільській місцевості. Хустська ТГ – це 95,8% території – це сільська місцевість і 65,1% населення – селяни,  стала територіальною громадою 2 типу, що не передбачає коригування  розрахункової наповнюваності класів (п. 2 Формули) зменшення різниці між показниками розрахункової і фактичної наповнюваності класів до 20%.  Не кажучи вже, що окрім сільських і міських бюджетних установ,   з 1 січня 2021 року  з бюджету громади  почали фінансувати ще й 3 районні установи позашкільної освіти, 3 спортивні школи, дві установи соціального захисту», йдеться у зверненні про причини виникнення дефіциту.
За словами парламентарія, на жаль, схожа ситуація з освітніми субвенціями і в інших громадах 2 типу по всій Україні, де переважають сільські території,  через недосконалу формулу розподілу освітньої субвенції і низьку фінансову спроможність громад.
«Поки держава вивчає  і  доопрацьовує «формульний розрахунок» шляхом внесення змін до формули і застосування корегуючих коефіцієнтів, треба передбачити зміни у бюджеті на 2021 рік і виплатити борги по зарплаті вчителям у громадах, де виник дефіцит із освітніми субсидіями. Вчителі мають отримати зароблене і вчити дітей, а не страждати від недосконалих формул»,  зауважив  Іван Крулько.
На думку Івана Крулька, важливо  враховувати особливості гірських територій, що переважають на Закарпатті; стан інфраструктури у регіоні;  нові повноваження, проблеми і статті витрат громад,  перш ніж оптимізовувати  школи і скорочувати вчителів на Закарпатті, бо це може потягнути за собою нові проблеми.
«Адже оптимізація шкіл, яку пропонують у центрі, призводить по зниження якості освіти і  порушення  прав дітей. За  законом  «Про повну загальну середню освіту», кожна дитина має право здобути початкову і базову середню освіту у закладі освіти (його структурному підрозділі), найбільш доступному і наближеному до місця  проживання,  нагадав він.  –  Крім того, скорочення вчителів у зв’язку з оптимізацією  веде до зростання заборгованості перед педагогами і ставить під загрозу сам факт виплати зарплати у майбутньому», – резюмував депутат.

Календар новин

Останні новини

Фото дня

Відео дня

Пряма мова